Pożyczki pozabankowe za 0 zł - prawda czy mit?

2014-10-17 14:02:27

Decydując się na pożyczki w firmach pozabankowych, należy być przygotowanym na wysokie koszty. Można ich jednak uniknąć, bowiem niektóre instytucje pozabankowe oferują pożyczki za darmo.

Pożyczenie pieniędzy w firmach pozabankowych bez ponoszenia kosztów wydaje się rzeczą niemożliwą. Przecież prowizja i odsetki to główny zysk dla tych przedsiębiorstw, dlatego informacja, że istnieją firmy, które pożyczają pieniądze za darmo, wydaje się na pierwszy rzut oka mało prawdopodobna. A jednak!

Za darmo tylko pierwsza pożyczka

Istnieją firmy pozabankowe, które mają w swojej ofercie pożyczki za 0 zł, ale są to tylko pierwsze pożyczki. Każda kolejna to już bardzo wysokie koszty, zarówno odsetek, jak i prowizji czy innych opłat. Chętnych do pożyczania pieniędzy w instytucjach pozabankowych nie brakuje z uwagi na proste procedury i brak formalności. Pieniądze w niektórych firmach można dostać od ręki, a nawet zostaną dowiezione do domu pożyczkobiorcy. Firmy pozabankowe nie sprawdzają zbyt wnikliwie ani zdolności kredytowej, ani historii kredytowej swoich klientów. Niestety, koszty takich pożyczek często są astronomiczne, dlatego trzeba dokładnie czytać umowy.

By przyciągnąć klientów

W celu przyciągnięcia do siebie jak największej liczby klientów kilka firm pozabankowych pierwsze pożyczki reklamuje jako całkowicie bezpłatne. Pożyczkobiorca otrzymuje pewną kwotę pieniędzy i tyle samo zwraca. Najczęściej są to firmy działające również przez Internet, ale też przez swoich przedstawicieli, którzy dotrą do domów, załatwią wszelkie formalności i wypłacą pieniądze. Gdzie można skorzystać z pożyczki bez opłat?

Które firmy pożyczą za 0 zł?

Pożyczki za darmo są darmowe jedynie za pierwszym razem. Nie są to wysokie kwoty. Bez odsetek można na przykład pożyczyć 500 zł w OKMoney.pl z okresem spłaty 15–30 dni. Z kolei Vivus.pl zapewnia pierwszą pożyczkę bez odsetek w wysokości do 1400 zł. Tyle samo można pożyczyć jako pierwszą chwilówkę w SohoCredit. Natomiast w NetCredit pożyczkę za darmo można otrzymać do 1000 zł. Należy jednak nie zapominać, że druga pożyczka nie będzie już udzielona na takich zasadach. Trzeba będzie za nią słono zapłacić.

Sprawdź też: Szybkie pożyczki bez zaświadczeń - które będą najtańsze?

Alternatywne źródła finansowania

Generalnie nie powinno się pożyczać pieniędzy w instytucjach pozabankowych, ale czasami sytuacje losowe do tego zmuszają. Banki nie zawsze udzielą kredytu, a poza tym trzeba spełnić określone warunki, czyli być wiarygodnym klientem. Jeżeli się nim nie jest, to bank kredytu nie udzieli. Wówczas pozostają już tylko lombardy, pożyczki społecznościowe czy też właśnie instytucje pozabankowe.

Renata Grochowska