Czy kredyty samochodowe są korzystne dla przedsiębiorców?

2014-10-24 10:40:10

Przedsiębiorcy decydujący się na zakup samochodów mają do wyboru kilka sposobów na sfinansowanie tej inwestycji: kredyty samochodowe, gotówkowe, pożyczki hipoteczne albo leasing. Jakie są korzyści wynikające z kredytów samochodowych na firmę?

Trudno wyobrazić sobie działalność gospodarczą bez samochodu. Bez auta niejedna firma nie zaistniałaby na rynku. Bywa, że w firmach flota samochodowa jest dość bogata. Często należy ją wymieniać, więc najwięcej firm stawia na leasing, który jest korzystniejszą i tańszą formą finansowania zakupu samochodów. Kredyty samochodowe dla firm również mają swoje zalety i warto o nich pamiętać.

Trzeba wiedzieć, że istnieje kilka banków powiązanych z producentami samochodów, dzięki czemu można w nich uzyskać kredyty po promocyjnych cenach i na korzystniejszych warunkach niż w innych instytucjach. Drugą ważną zaletą jest dość długi okres kredytowania, bowiem w bankach można dostać kredyt samochodowy nawet na 10 lat. Wprawdzie odsetki w takiej sytuacji rosną, ale raty są relatywnie niższe. Pamiętać też należy, że firma, mając większą ilość gotówki, może szybciej spłacić swoje zadłużenie, co z kolei będzie mieć wpływ na wyższe stawki amortyzacyjne. Są to korzyści dodatkowe.

Ostatnio na rynku kredytowym pojawia się coraz więcej promocyjnych ofert kredytów samochodowych. Wynika to z intensywniejszej rywalizacji między bankami oraz dużej konkurencji ze strony firm leasingowych. Przedsiębiorcy wiedzą, że leasing jest korzystniejszą formą finansowania zakupu wszelkiego rodzaju pojazdów, dlatego coraz więcej firm sięga właśnie po leasing. Banki, chcąc być konkurencyjne wobec firm leasingowych, muszą wprowadzać do swojej oferty wszelkiego rodzaju promocje, rabaty i upusty, a także korzystniejsze warunki kredytowania. Poza tym wiele banków zajmuje się również leasingiem. Warto jednak wiedzieć, że za kredyty samochodowe można zakupić zarówno nowe, jak i używane samochody, a nawet sprowadzane spoza granic naszego kraju. Takich warunków często nie zapewniają firmy leasingowe.

Marzena Kazbieruk