Lendico kusi pożyczkami pozabankowymi na 4,41 procent

2014-10-10 11:24:40

Platforma Lendico.pl postanowiła obniżyć oprocentowanie pożyczek do 4,41 procent. Czy doprowadzi to do wzrostu liczby klientów?

Lendico to globalna platforma, której właścicielem jest niemiecki fundusz Rocket Internet, stojący za takimi projektami, jak sklep internetowy Zalando.

Nowa oferta

Lendico kusi o wiele tańszymi pożyczkami niż oferują banki. Jest to platforma, która działa na rynku social lending (pożyczek społecznościowych). Od początku swego istnienia stawiała na niższe niż w bankach oprocentowanie oraz na jasne, zrozumiałe dla wszystkich procedury.

Obniżenie oprocentowania to nie wszystko. Lendico wprowadziło również dwa nowe terminy spłaty pożyczek, krótsze od dotychczas oferowanych – na 6 i 9 miesięcy. Serwis liczy zapewne na tych, którzy skuszą się na atrakcyjne warunki, ponieważ krótszy termin to niższe koszty pożyczki.

Lendico nie ukrywa, że prognozuje bardzo dynamiczny wzrost zainteresowania swoimi pożyczkami i powołuje się przy tym na raport TNS Polska, z którego wynika, że co czwarty badany uważa kredyt bankowy za zbyt drogi i trudno dostępny. Kierownictwo Lendico przedstawia śmiałe plany, które przewidują osiągnięcie przez firmę wskaźnika 1% całego rynku kredytów konsumpcyjnych udzielanych w naszym kraju.

Jak działa platforma?

Platforma Lendico działa obecnie w sześciu krajach. Mechanizm funkcjonowania nie jest szczególnie skomplikowany. Serwis oferuje pożyczki społecznościowe, a zatem pożyczkobiorca określa potrzebną kwotę pieniędzy, a tzw. inwestorzy (osoby pożyczające innym) deklarują, ile są w sanie zainwestować w dany projekt, zarabiając na odsetkach.

Lendico stosuje swój własny system oceny pożyczkobiorców, wykorzystując dane z InfoMonitora oraz z Krajowego Rejestru Długów. Po szeregu weryfikacji, klient chcący pożyczyć pieniądze, zostaje zakwalifikowany do jednego z pięciu poziomów ryzyka. Weryfikacja przypomina trochę procedury stosowane przez banki, a to dlatego, że, jak podkreśla Lendico, platforma nie jest zainteresowana użytkownikami, mającymi problemy ze spłacaniem zobowiązań. Jest to raczej oferta skierowana do osób, które otrzymałyby komercyjny kredyt w banku, ale szukają lepszych warunków.

Warto również dodać, że Lendico przejmuje wszelkie zobowiązania, które związane są z obsługą pożyczki, również z wysyłaniem upomnień w przypadku problemów ze spłata zobowiązań przez pożyczkobiorcę.

Emilia Kasińska