Jak rozpoznać parabank?

2014-10-09 17:07:01

Środki masowego przekazu coraz częściej prezentują historie ludzi, których życie legło w gruzach, ponieważ z wielką niefrasobliwością, a nierzadko w desperacji, zaciągnęli pożyczkę w podejrzanej firmie, oferującej chwilówki. Sprawdźmy, gdzie można zaleźć listę parabanków, których należy unikać.

Określenie: parabank odnosi się do takiego podmiotu gospodarczego, który świadczy usługi oraz czynności charakterystyczne dla banku, ale nie posiada do tego właściwych uprawnień. Oznacza to, że taka firma w rzeczywistości łamie prawo.

Plaga parabanków

Coraz częściej reagujemy alergicznie na słowo „parabanki” – i słusznie. Jednak tym określeniem niejednokrotnie nazywa się wszystkie firmy pożyczkowe, co jest nie tylko dla nich krzywdzące, ale również niesprawiedliwe. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że nie wszystkie podmioty udzielające pożyczek są oszustami, stosującymi lichwiarskie metody. Wiele z tych firm działa na rynku od wielu lat, obsługując uczciwie swoich klientów.

W każdym jednak przypadku trzeba być przezornym i zasięgnąć informacji na temat podmiotu udzielającego pożyczek, z usług którego chcemy skorzystać. Może to zaoszczędzić wielu kłopotów. Warto sprawdzić opinie na temat danej firmy, również w Internecie, poznać jej status i okres funkcjonowania na rynku. Jednym z pierwszych kroków powinno być sprawdzenie, czy firma pożyczkowa nie znajduje się na liście ostrzeżeń KNF.

Czarna lista

W Polsce publikowana jest swego rodzaju czarna lista parabanków. Jest ona przygotowywana przez Komisję Nadzoru Finansowego. To wiarygodna, państwowa instytucja, której zadaniem jest nadzorowanie rynku kapitałowego, bankowego oraz ubezpieczeniowego w Polsce. KNF została powołana w 2006 roku. Oprócz wykonywania zadań nadzorczych zajmuje się także działaniami edukacyjnymi oraz informacyjnymi na temat funkcjonowania rynku finansowego.

Listę parabanków można znaleźć na stronie internetowej Komisji Nadzoru Finansowego (zakładka „Ostrzeżenia publiczne”) albo na portalu zanim-podpiszesz.pl. Ten ostatni serwis związany jest z kampanią informacyjną, zorganizowaną przez KNF, która ma pomagać w zaciąganiu bezpiecznych pożyczek. Można tam znaleźć wiele ciekawych porad.

Lista zawierająca nazwy firm uznanych za parabanki jest systematycznie uzupełniana przez Komisję, dlatego warto tam zaglądać przed każdym zaciągnięciem pożyczki u nieznanego nam podmiotu gospodarczego. Kluczowa jest tutaj kwestia ograniczonego zaufania. Nie bójmy się również zgłaszać nieuczciwe praktyki do prokuratury i do KNF.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam