Pożyczki a la Provident - czy wyprą ofertę największego gracza?

2014-09-24 10:03:19

Na rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących pożyczki à la Provident. Czy mają one realne szanse na pokonanie największego gracza?

Provident Polska to najbogatsza i jednocześnie najstarsza firma pożyczkowa w naszym kraju. Działa ona na naszym rynku od 1997 roku. Provident Polska jest częścią międzynarodowej grupy Personal Finance. Grupa jest notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych oraz na giełdzie londyńskiej. Provident to firma nadająca ton polskiemu rynkowi pożyczek pozabankowych, co oczywiście prowadzi do tego, że coraz więcej innych firm oferuje produkty podobne do produktów Providenta.

Sprawdź też: Provident czy Vivus? Czyje pożyczki wychodzą taniej?

Cechą charakterystyczną Providenta jest to, że oferuje on pożyczki z dłuższym okresem spłaty, sięgającym 30, 46, 60, a nawet 90 tygodni. Pożyczkobiorca spłaca raty w przedziale tygodniowym. Jest to kolejna cecha wyróżniająca Providenta. Dodatkowo firma oferuje swoim klientom dość wysokie pożyczki, które w niektórych przypadkach sięgają nawet 10 tys. złotych.  

Wśród praktyk firm pożyczkowych regułą jest działanie przez Internet. Provident stosuje nieco inne podejście, oferując swoim klientom dwa typy pożyczek: pakiet standardowy z możliwością obsługi online oraz pakiet z obsługą domową. W pierwszym pakiecie pożyczka jest wpłacana na konto, a raty spłacane są przez Internet. W drugiej opcji każdy klient ma przydzielonego doradcę odbierającego raty pożyczki.

Firmy działające a la Provident kopiują zwykle opcje pożyczki z obsługą domową. Takie pożyczki proponuje się zwykle emerytom i osobom w średnim wieku. Cechą charakterystyczną tego typu usług jest to, że są one bardzo drogie. To właśnie dlatego inne firmy wykorzystują ten pomysł. Trzeba też dodać, że taka oferta np. przy wcześniejszej spłacie całej należności sprawia, że klient nie ma prawnie mu przysługującego zwrotu kosztów ubezpieczenia i obsługi domowej.

Sprawdź też: Nasza opinia: czy warto pożyczać w Providencie?

Na polskim rynku podobną ofertę pożyczkową jak Provident proponuje całkiem sporo firm i wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie może być ich jeszcze więcej. Przykładem takich podmiotów są: Axcess Financial, Tempo Finanse, Optima Pożyczki, Ambulance Banking, Bocian Pożyczki oraz EuroCent i Marka S.A.

Czy inni gracze wyprą Providenta z rynku? Póki co nic na to nie wskazuje, gdyż firma jest powszechnie znana. Jeśli jednak nowe instytucje pożyczkowe będą oferować usługi w lepszej cenie, sytuacja może ulec diametralnej zmianie.

Tomasz Słupczyński