Dokąd po pożyczkę bez zdolności kredytowej?

2014-09-25 14:18:04

Brak zdolności kredytowej nie musi oznaczać kresu planów pożyczkowych. Potrzebne pieniądze można zdobyć, co prawda, nie w bankach, ale w firmach pozabankowych i na platformach pożyczek społecznościowych.

Coraz więcej osób w Polsce ma problem z uzyskaniem kredytu bankowego. Bierze się to stąd, że banki stawiają swoim klientom coraz wyższe wymagania formalne. Oczywiście podstawowy sposób weryfikacji to obliczenie zdolności kredytowej osoby wnioskującej o kredyt. To powoduje, że wiele osób dość szybko dowiaduje się, że nie ma szans na kredyt. Czy taka sytuacja jest równoznaczna z brakiem jakichkolwiek możliwości pozyskania pieniędzy?

Sprawdź też: Szukasz pożyczki bez zaświadczeń? Wybierz społecznościową

Odpowiedź na to pytanie jest przecząca. To, że bank określił, iż brakuje nam zdolności kredytowej, wcale nie równa się temu, że żadna inna firma nie zechce nam pożyczyć gotówki. W takich chwilach naturalnym krokiem jest skierowanie się do instytucji, które pożyczają pieniądze bez skrupulatnego sprawdzania zdolności kredytowej.

W pierwszej kolejności na myśl przychodzą oczywiście firmy pożyczkowe. Większość z nich nie sprawdza BIK-u i jedynie pobieżnie weryfikuje zarobki wnioskodawcy. Nierzadko pożyczkę można dostać bez zaświadczeń i ekspresowo przez Internet. Obecnie wybór pożyczek pozabankowych jest bardzo bogaty. Trzeba jednak pamiętać, aby ta proliferacja nie przesłoniła nam obrazu sytuacji. Banki nie bez powodu zwracają uwagę na zdolność kredytową. Im jest ona lepsza, tym mniejsze ryzyko kredytowe. W przypadku firm pozabankowych, które nie badają zbyt wnikliwie zdolności kredytowej klientów, ponoszone przez nie ryzyko jest bardzo wysokie. To musi mieć naturalnie konsekwencje w postaci wysokich kosztów obsługi oferowanych pożyczek. Jeśli więc zdecydujemy się skorzystanie z ich usług, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, jaką cenę przyjdzie nam za to zapłacić.

Sprawdź też: Dokąd po pożyczki bez dochodu?

Innym rozwiązaniem, które może okazać się praktyczne w przypadku braku zdolności kredytowej, są pożyczki społecznościowe. Jest to stosunkowo nowa opcja pozyskiwania funduszy, z której można skorzystać w wygodny i szybki sposób. Największym atutem tego rozwiązania jest to, że ustalamy warunki pożyczki indywidualnie na platformie pożyczkowej z inwestorem i możemy w ten sposób znaleźć zdecydowanie lepsze warunki niż w innych miejscach. Wszystko zależy od negocjacji.

Brak zdolności kredytowej wcale nie uniemożliwia nam zdobycia pożyczki gotówkowej. Możemy to zrobić w firmach pożyczkowych lub na platformach pożyczek społecznościowych.

Tomasz Słupczyński