Co warto wiedzieć o pożyczkach od ręki?

2014-09-18 11:28:26

Zanim zaciągniemy pozabankową pożyczkę, w tym chwilówkę, dostępną od ręki, warto wiedzieć co nie co, na jakich zasadach ona działa.

Pożyczki pozabankowe różnią się pod kilkoma względami od kredytów. Te drugie są oferowane przez banki, które działają w oparciu o prawo bankowe, a kontrolowane są przez Komisję Nadzoru Finansowego, która czuwa nad tym, by umowy kredytowe tworzone były bez naruszania praw konsumentów. Jak te kwestie wyglądają w przypadku firm pożyczkowych i ich produktów?

Pożyczki pozabankowe oferuje się na podstawie przepisów prawa cywilnego. To sprawia, że pożyczkodawca nie jest zobowiązany stosować się do licznych przepisów bankowych. Co prawda pożyczkodawca ma obowiązek przeprowadzać analizę zdolności i wiarygodności kredytowej wnioskodawcy, jednak to, w jaki sposób będzie to przeprowadzone, zależy już od wewnętrznych ustaleń firmy, co skutkuje stosowaniem uproszczonych procedur w tym zakresie. Konsekwencją tego jest to, że instytucje pozabankowe, pożyczając pieniądze, biorą na siebie większe ryzyko kredytowe.

Sprawdź też: Korzystanie z chwilówek będzie bezpieczniejsze

Oczywiście pożyczka nie byłaby pożyczką bez oprocentowania. To dotyczy oczywiście także pożyczek pozabankowych. Część kosztów, a dokładnie oprocentowanie nominalne wszystkich kredytów konsumenckich, jest ograniczane przez ustawę antylichwiarską. Określa ona maksymalny poziom stóp procentowych wszystkich pożyczek. Dotyczy to tak samo banków, jak i pozabankowych firm pożyczkowych. Jeśli oprocentowanie pożyczki przekracza ten ustawowy poziom, to firma może być oskarżona o złamanie prawa. W tym kontekście trzeba jednak wspomnieć o bardzo ważnej kwestii, a mianowicie tym, że koszty pożyczki to nie tylko oprocentowanie. Mogą to być także opłaty administracyjne, przygotowawcze, ubezpieczenie etc. Wysokość tych opłat nie jest regulowana przez ustawę antylichwiarską.

Osoby korzystające z pożyczek pozabankowych mogą oczywiście po podpisaniu umowy odstąpić od niej w ciągu 14 dni. Jeśli ten czas zostanie przekroczony, pożyczkobiorca będzie zobowiązany do dalszego spłacania pożyczki.

Pożyczki pozabankowe czasem okazują się wybawieniem z tarapatów finansowych. To właśnie sprawia, że tak wiele osób decyduje się na nie. Jednocześnie trzeba pamiętać o tym, że są to produkty relatywnie drogie. Decydując się na pożyczkę pozabankową, zgadzamy się na duże koszty obsługi. Czasami można się również spotkać z niejasnymi zapisami umowy. Jeśli czujemy się oszukani przez firmę pożyczkową, to zawsze możemy zwrócić się o pomoc do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zanim jednak zdecydujemy się na pożyczkę, przeczytajmy dokładnie umowę wraz z załącznikami do niej. To pozwoli nam świadomie podjąć decyzję o wyborze oferty.

Emilia Kasińska