Jak odstąpić od umowy pożyczki pozabankowej?

2014-09-30 12:41:08

Chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób bez trudności można odstąpić od umowy pożyczkowej? Poznaj niezbędne szczegóły.

Pożyczki pozabankowe to popularne produkty finansowe. Wiele osób decyduje się na nie jednak zbyt pochopnie. To oczywiście sprawia, że zastanawiają się, czy mogą odstąpić od takiej umowy, jeśli została ona już podpisana. Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca: od umowy można odstąpić. Aby to zrobić, trzeba jednak wiedzieć co nie co na temat podstaw prawnych pożyczek pozabankowych.

Po pierwsze, każdy pożyczkobiorca i kredytobiorca może odstąpić od umowy pożyczki. To prawo reguluje Ustawa z dnia 12.05.2011 roku o kredycie konsumenckim. Ustawa określa, że na odstąpienie od umowy pożyczkobiorca ma 14 dni od jej podpisania. Jeśli chcemy odstąpić od umowy pożyczki, to musimy zmieścić się w tym czasie.

Oświadczenie o odstąpieniu od umowy powinniśmy otrzymać razem z umową pożyczkową. Jeżeli chodzi o procedurę postępowania, to jest ona bardzo prosta. Sprowadza się do tego, że wypełniamy formularz i składamy go osobiście w placówce firmy pożyczkowej. Inną opcją jest wysłanie oświadczenia listem, najlepiej poleconym i priorytetem. Bardzo ważne w kontekście odstępowania od umowy pożyczki jest to, że nie mamy obowiązku podawania powodu, dla którego zdecydowaliśmy się na taki krok. W przypadku wysyłania naszego oświadczenia listownie nie należy się obawiać tego, że nie dojdzie ono na podany adres firmy pożyczkowej w ciągu 14 dni. W takich sytuacjach liczy się data stempla pocztowego, a nie data dostarczenia.

Jak widać, sam proces odstępowania od umowy jest prosty i nie wymaga od nas wiele wysiłku. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że cała procedura może oznaczać dla nas dodatkowe koszty. Nie mamy tu wcale na myśli kosztu odstąpienia od umowy pożyczki, bo takiego kosztu nie ma. Na pewno jednak będziemy zobowiązani do zapłacenia odsetek naszej pożyczki za dni do chwili wysłania oświadczenia odstąpienia od umowy. Na spłatę tych odsetek mamy 30 dni od chwili wysłania tego oświadczenia.

Reasumując, odstąpienie od umowy pożyczki to prawo, które posiada każdy pożyczkobiorca. Jest to proces darmowy, który tak naprawdę nie zajmie nam zbyt wiele czasu. Odstąpienie od umowy wydaje się być najlepszym wyjściem wówczas, kiedy zorientujemy się, że pożyczka była nam zbędna i albo kiedy nasza sytuacja ulegnie natychmiastowej zmianie.

Ilona Maciejuk