Za co płacimy, korzystając z pozabankowej pożyczki?

2014-09-23 09:42:47

Pozabankowe pożyczki są bardzo pomocne szczególnie w sytuacjach kryzysowych. Zanim jednak złożymy wniosek o taką pożyczkę, warto jest dokładnie wiedzieć, jakie koszty poniesiemy, spłacając ją.

Pożyczki pozabankowe to niewątpliwe hit polskiego rynku usług finansowych. Coraz więcej osób decyduje się na wnioskowanie o takie pożyczki. Oczywiście nie dzieje się tak bez powodu, ponieważ pożyczki pozabankowe wyróżniają się szybkością wydawania decyzji pożyczkowej, niskimi wymaganiami formalnymi, a także prostotą wnioskowania. To wszystko kusi osoby, które mają problem z uzyskaniem finansowania w banku. Obecnie furorę robią pożyczki zaciągane nie w placówce firmy pożyczkowej, ale w sieci, przez telefon lub SMS.

Faktem jest, że wybór pożyczek jest bardzo duży. Warto z nich skorzystać, kiedy nie ma co liczyć na pomoc banku. Trzeba jednak pamiętać o kosztach takich produktów. Mogą one uwzględniać wiele elementów i dobrze jest mieć ich świadomość zanim podpiszemy umowę pożyczkową.

Ubiegając się o pożyczkę pozabankową, często narażeni jesteśmy na poniesienie kosztu za rozpatrzenie naszego wniosku. Zazwyczaj opłata tego typu nie przekracza 30 zł. Co istotne, nie jest ona zwracana w przypadku negatywnej decyzji kredytowej. Jeśli wnioskujemy o pożyczkę przez Internet, możemy być zobowiązani do uiszczenia opłaty rejestracyjnej w serwisie. Najbardziej znane firmy pożyczkowe z obu tych kosztów rezygnują, wymagając jedynie (w przypadku udzielania pożyczek przez Internet) od wnioskodawcy dokonania przelewu na drobną kwotę, zwykle 1 zł z konta osobistego na rachunek pożyczkodawcy, by w ten sposób potwierdzić jego dane osobowe.

Najważniejszymi kosztami pożyczek pozabankowych są zwykle prowizja, opłaty administracyjne i składka ubezpieczeniowa. Wysokości oprocentowania nie powinniśmy się obawiać, ponieważ ze względu na to, że jego maksymalna wysokość jest ograniczana ustawowo do czterokrotności stopy lombardowej NBP, stanowi niski zarobek dla firm udzielających pożyczek krótkoterminowych. Z tego powodu zwykle pożyczki pozabankowe w ogóle nie są oprocentowane.

Jeśli nie uda nam się spłacić pożyczki w terminie, należy liczyć się z tym, że zostaną nam naliczone koszty dodatkowe. W zależności od tego, na jak długo będziemy chcieć przedłużyć okres spłaty, będą one różne.

Marzena Kazbieruk