BIG, InfoMonitor, KRD, BIK - z których baz korzystają firmy pożyczkowe?

2014-10-27 08:10:27

Zdobycie kredytu w pozabankowych firmach pożyczkowych jest o wiele łatwiejsze niż w bankach, jednak również tam musimy liczyć się z weryfikacją kredytową w bazach BIK lub BIG.

Nie da się ukryć, że głównym atutem pozabankowych firm pożyczkowych jest łatwa dostępność do kredytów. O ile w bankach musimy liczyć się z wieloma formalnościami i dokładnym prześwietleniem naszej historii kredytowej, o tyle prywatne firmy są znacznie bardziej pobłażliwe i pozwalają zdobyć środki nawet wtedy, gdy nie do końca chcielibyśmy się chwalić swoją historią w Biurze Informacji Kredytowej. Czy to oznacza, że korzystanie z firm pozabankowych zawsze pozwala uniknąć weryfikacji naszej osoby w rejestrach dłużników i innych, podobnych bazach danych i instytucjach? Oczywiście, nie.

W praktyce każda pozabankowa firma pożyczkowa posiada swoje, jasno określone procedury, dotyczące badania zdolności kredytowej. Oczywiście warunki te są zdecydowanie mniej rygorystyczne, a często klient otrzymuje też, poza gotówką, spory kredyt zaufania. Należy jednak mieć świadomość, że nasze nazwisko zostanie sprawdzone w określonej bazie danych lub rejestrze dłużników: w jednym z Biur Informacji Gospodarczej lub Biurze Informacji Kredytowej. Wybór odpowiedniego źródła informacji to wewnętrzna sprawa danej firmy. Jeśli mamy się czego obawiać, warto wcześniej sprawdzić, z jakiego źródła korzysta dany podmiot. Możemy być jednak pewni, że jeśli pożyczkodawca oferuje kredyty bez BIK-u, to nie oznacza to, że nasza osoba nie zostanie w żaden sposób sprawdzona.

Z drugiej strony niektóre firmy dają możliwość zaciągania pożyczek przez klientów z zajęciem komorniczym, co może wydawać się mocno zaskakujące. W takich sytuacjach musimy jednak liczyć się z koniecznością ustanowienia zabezpieczeń, np. w formie poręczenia, zastawu czy hipoteki. Kolejna kwestia dotyczy tego, że im bardziej dana firma jest wyrozumiała, tym wyższe będą prawdopodobnie koszty pożyczki. W przypadku rozwiązań pozabankowych każdy powinien mieć świadomość tego, że same odsetki z oprocentowania nominalnego to zaledwie wierzchołek góry innych kosztów.

Ilona Maciejuk