Jak sprawdzić wiarygodność nowej firmy pożyczkowej?

2014-10-28 09:16:06

Wiarygodność firmy, z której usług lub produktów korzystamy, jest bardzo ważna - niezależnie od tego, jaką dziedzinę życia obejmuje jej działalność. Jeśli więc chcemy zaciągnąć chwilówkę u pożyczkodawcy, który jest nowy na rynku, powinniśmy go dokładnie prześwietlić. Tylko, jak to zrobić?

W telewizji i prasie możemy codziennie znaleźć przypadki osób, które zaciągnęły pożyczki u mało wiarygodnych firm. Spłacanie długu może skutkiem tego ciągnąć się latami, a koszt pożyczki może kilkukrotnie przekroczyć wysokość pożyczanej sumy.

Na polskim rynku usług finansowych pojawia się bardzo dużo nowych pozabankowych firm. Wiele osób korzysta z ich usług, jednak niewiele zwraca uwagę na ich wiarygodność. Aby nie żałować swoich decyzji, należy bardzo uważnie przeanalizować oferty instytucji pozabankowych. Dość dobrym źródłem informacji o firmach pożyczkowych jest Internet. To właśnie tam możemy sprawdzić daną firmę, poczytać o proponowanych przez nią ofertach, porównać z ofertami innych banków. Sam fakt posiadania strony internetowej wpływa na większą wiarygodność firmy. Poszukując informacji na temat konkretnego podmiotu, dodatkowo można szukać opinii innych osób, które miały kontakt z tą instytucją.

Kredytobiorcy mogą również sprawdzić konkretną firmę w bazie Biura Informacji Gospodarczej. Należy również zwracać uwagę na małe szczegóły, które wpływają na wiarygodność danej firmy, np. czy firma podaje dane kontaktowe w postaci numeru telefonu lub adresu do korespondencji. Dodatkowo można zadzwonić do biura i sprawdzić, czy taka placówka funkcjonuje, czy numer telefonu nie jest fikcyjny.  Świadczy to o tym, że dana firma istnieje w świecie rzeczywistym, a nie tylko wirtualnym. I oczywiście bardzo ważna kwestia, na jaką trzeba obowiązkowo zwrócić uwagę, to umowa. Wszelkie dodatkowe gwiazdki lub nieścisłości, odnośniki umieszczane małą czcionką powinny wzbudzić w kredytobiorcach wątpliwości. Trzeba jednak także pamiętać, że brak pewnych danych na temat firmy w umowie lub danych dotyczących kredytobiorcy nie wpływają na wiarygodność takiej instytucji. Niejasności i zawiłe obliczanie oprocentowania kredytu również nie wpływają na dobrą opinię firmy na rynku.

Ilona Maciejuk