Strzeż się nieuczciwych pożyczkodawców

2014-09-16 11:12:55

Nieuczciwych pożyczkodawców na rynku usług finansowych jest wielu, dlatego warto mieć się na baczności, decydując się na pożyczkę pozabankową.

Na rynku pożyczkowym funkcjonuje mnóstwo instytucji, które nie są wzorami, jeśli chodzi o etyczne postępowanie. Krótko mówiąc, nie każdy kieruje się w swoim działaniu takimi wysokimi standardami, jak banki czy spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe.

Osoby, które decydują się na skorzystanie z pożyczki pozabankowej, muszą w pierwszej kolejności sprawdzić, czy instytucja, z którą planują zawrzeć umowę, jest solidna i oferuje przyzwoitej jakości usługi. Pierwszym krokiem w takiej sytuacji winno być więc sprawdzenie podmiotu, od którego pożyczamy pieniądze. Jeśli znajduje się on na czarnej liście Komisji Nadzoru Finansowego, to jest to dla nas znak, że mamy do czynienia z niebezpieczną firmą.

Rozsądne podejście wymaga także od klienta patrzenia poważnie na oferowany produkt. Tylko uważna i dokładna analiza kosztów oraz szczegółów związanych z warunkami umowy pozwoli nam określić, czy dany produkt jest dla nas korzystny, czy nie. Chodzi o to, aby zrozumieć wszystkie paragrafy umowy i nie podejmować decyzji pochopnie. Jeśli będziemy działać w sposób zbyt pośpieszny, to jest to najprostsza droga do podpisania niekorzystnej umowy. Ukryte koszty, dodatkowe opłaty czy wywieranie presji na kliencie się zdarzają. Ważne jest więc, aby klient już na wstępie wiedział, czego powinien się spodziewać i czego powinien jak ognia unikać. Taka wiedza wstępna wpłynie z pewnością pozytywnie na jego działanie.

Osoby, które podpisały niekorzystną dla nich umowę i uważają, że zostały oszukane lub wprowadzone w błąd, nie powinny załamywać rąk. Istnieją sposoby na to, aby wyjść z takiej trudnej sytuacji. Jednym z nich jest chociażby zwrócenie się o pomoc do Stowarzyszenia Konsumentów Polskich. Możemy także skierować się do Federacji Konsumentów czy do Rzecznika Konsumentów. Takie rozwiązania powinny wydatnie pomóc nam w trudnej sytuacji.

Krótko mówiąc, ostrożność na rynku finansowym jest bardzo wskazana. Nie każdy pożyczkodawca to etycznie działający bank czy SKOK. Warto mieć tego świadomość.

Renata Grochowska