Czy BIK można skutecznie wyczyścić?

2014-09-22 08:56:16

Czy z BIK-u można skutecznie usunąć negatywne informacje, jakie znajdują się w tej bazie na temat naszej historii kredytowej i ile kosztuje takie czyszczenie raportu o sobie?

Biuro Informacji Kredytowej to instytucja powołana do życia przez banki do wymiany informacji na temat wiarygodności kredytowej klientów po to, aby bank mógł trafnie ocenić wiarygodność swojego klient przed udzieleniem mu kredytu nie tylko na podstawie wzajemnej współpracy, ale również na podstawie współpracy potencjalnego klienta z innymi bankami.

Pozytywna a negatywna historia kredytowa

Informacje o nas trafiają do Biura Informacji Kredytowej już w momencie, kiedy decydujemy się na pierwszy produkt kredytowy. Nasza obecność w bazach BIK-u nie jest rzeczą negatywną, ponieważ poprzez zamieszczanie informacji o naszych zwyczajach płatniczych pomoże budować nasz pozytywny obraz jako klienta banków, dzięki czemu nie będziemy mieli w przyszłości problemów z zaciągnięciem pożyczki (o ile wykażemy się odpowiednią zdolnością kredytową). Posiadając dobrą historię kredytową w BIK-u, możemy także liczyć na korzystne warunki spłaty, na przykład poprzez obniżenie standardowej marży stosowanej w umowach kredytowych przez dany bank.

Sprawdź także: Gdzie wziąć kredyt bez BIK-u?

Jeśli jednak nie płacimy swoich zobowiązań kredytowych terminowo, to do BIK-u trafią informacje o naszych opóźnieniach, dzięki czemu inne banki będą miały możliwość trafniejszej oceny ryzyka kredytowego podczas rozpatrywania naszego wniosku kredytowego.

Kiedy dane są przetwarzane przez BIK?

  • Jeśli spłaciliśmy kredyt terminowo, to informacje naszym zobowiązaniu znajdują się w Biurze Informacji Kredytowej, aż do całkowitej spłaty kredytu.
  • Pomimo terminowej spłaty nasze dane mogą pozostać w BIK-u, jeśli wyraziliśmy na to zgodę.
  • Dane mogą być przetwarzane przez 5 lat po uregulowaniu zobowiązania, gdy w jego spłacie wystąpiło opóźnienie o co najmniej 60 dni oraz upłynęło 30 dni od zawiadomienia klienta o tym, że jego dane będą przetwarzane bez jego zgody.

Kiedy można usunąć informacje z BIK-u?

  • Po odwołaniu zgody na przetwarzanie danych przez klienta banku.
  • Po upływie 5 lat, jeśli dane były przetwarzane bez zgody zainteresowanego.
  • Gdy dane zostały zamieszczone w BIK-u omyłkowo lub są niezgodne z prawdą.
Renata Grochowska