Windykacja należności: czego trzeba się spodziewać?

2014-09-22 09:43:27

Windykacja wciąż kojarzy się większości Polaków negatywnie - z osobami, które w najmniej spodziewanym momencie zjawią się w naszym domu lub firmie, aby odzyskać pieniądze dla swojego klienta metodami z pogranicza prawa.W praktyce wygląda to jednak zupełnie inaczej, a firmy zajmujące się windykacją należności to zwykle kancelarie prawne, które odzyskują pieniądze dla swoich klientów, wykorzystując narzędzia prawne oraz wypracowane przez lata techniki negocjacyjne.

Nieprzychylna opinia na temat windykatorów, jaka panuje powszechnie, sprawia, że niewiele małych i średnich firm decyduje się na wynajęcie windykatora, jeśli klient nie płaci na czas lub kiedy nawet nie zamierza zapłacić za wykonane usługi lub dostarczone towary. Obawa przed utratą kontrahenta lub zdobyciem złej sławy w branży paraliżuje przedsiębiorców, którzy rozpatrują możliwość podjęcia współpracy z firmą windykacyjną, obawiając się negatywnych konsekwencji działań podjętych przez wynajętych windykatorów.

Sprawdź też: Czy komornik może zablokować konto dłużnika?

Obawy przedsiębiorców mogą być uzasadnione w przypadku niewielkich firm windykacyjnych, które nie tylko nie biorą odpowiedzialności za swoje działania, ale również nie potrafią udokumentować ich skuteczności. Branża windykacyjna w Polsce przeżywa rozkwit i przedsiębiorcy chcący zlecić windykację mają do wyboru setki firm, w tym wiele firm windykacyjnych mogących pochwalić się wieloletnim doświadczeniem oraz gronem zadowolonych klientów.

Jakie działania podejmuje firma windykacyjna?

Pierwszym działaniem, jakie podejmuje windykator w celu odzyskania pieniędzy dla swojego klienta, jest wysłanie wezwanie do zapłaty oraz podjęcie próby kontaktu telefonicznego. Jeśli te działania nie przyniosą zamierzonego skutku, wówczas uruchamiana jest procedura windykacji bezpośredniej, a więc do naszego dłużnika pojedzie pracownik firmy windykacyjnej, który na miejscu podejmie się działań zmierzających do odzyskania pieniędzy lub wypracowania warunków ugody.

Jakie są koszty zlecenie windykacji profesjonalnej firmie?

Windykacja polubowna, czyli szereg działań podejmowanych przez windykację przed przekazaniem sprawy na etap sądowy, rozliczana jest na podstawie odzyskanych pieniędzy, a więc zapłacimy prowizję wówczas, gdy firma windykacyjna okaże się skuteczna. Dopiero działania na drodze sądowej będą wymagały poniesienia przez nas pewnych kosztów bez względu na efekt działań windykatorów. Wiąże się to nie tyle z wynagrodzeniem windykatora, co z opłatami za wniesienie pozwu.

Dlaczego firma windykacyjna to dobry wybór dla przedsiębiorcy?

  • Windykatorzy zajmują się odzyskiwaniem długu na co dzień, a więc posiadają więcej narzędzi oraz doświadczenia.
  • Możemy skupić się na podstawowej działalności swojej firmy.
  • W wielu przypadkach duże firmy ignorują swoich dostawców i płacą wtedy, kiedy jest to dla nich wygodne lub po prostu zapominają o małych fakturach, o które przedsiębiorcy nie potrafią się upomnieć. Sam fakt, iż sprawa trafiała do profesjonalnej firmy windykacyjnej powoduje, że "nagle" faktura się znajduje.
Marzena Kazbieruk