Błyskawiczna gotówka: kiedy warto z niej korzystać?

2014-11-04 11:40:28

W Internecie oraz telewizji coraz częściej napotykamy reklamy firm pożyczkowych, które są skłonne udzielić nam niewielkich pożyczek bez zbędnych formalności. Nie zawsze taka propozycja jest korzystna dla klienta, dlatego należy wiedzieć, kiedy warto skorzystać z oferty błyskawicznej gotówki.

Pierwszą na polskim rynku usług finansowych firmą, która na szeroką rozpoczęła udzielanie szybkich pożyczek gotówkowych, był Provident. O tego czasu minęło już wiele lat, a firma doczekała się silnej konkurencji zarówno na rynku tradycyjnych pożyczek gotówkowych, jaki i w Internecie. Internet stał się w ostatnich 2-3 latach polem, na które wkraczają kolejne firmy pożyczkowe oferujące swoim klientom możliwość uzyskania szybkiej gotówki bez zbędnych formalności - nawet w ciągu 15 minut. Jednak nie wszystko złoto, co się świeci, dlatego warto wiedzieć, jakie wady oraz zalety ma korzystanie z usług firm pożyczkowych.

Zalety chwilówek

  • Błyskawiczna decyzja o przyznaniu pożyczki, niekiedy nawet w przeciągu kilku minut.
  • Procedury ograniczone do minimum. Brak konieczności dostarczania zaświadczeń, a nawet spotykania się z doradcą oraz wysyłania dokumentów potwierdzających nasze dochody (choć przy większych kwotach może być to konieczne).
  • Firma pożyczkowa podejmuje decyzję kredytową na podstawie prawidłowej weryfikacji danych wnioskodawcy (najczęściej poprzez przelew weryfikujący z konta wnioskodawcy) bez potrzeby dostarczania dokumentów.
  • Pieniądze mogą znaleźć się na koncie wnioskodawcy nawet w ciągu 15 minut, jeśli posiada rachunek w jednym z banków, w których konta bieżące prowadzi firma pożyczkowa.
  • Pożyczki są często dostępne również dla osób z negatywną historią w Biurze Informacji Kredytowej.

Wady chwilówek

  • Wysokie koszty, sięgające nawet kilkuset procent RRSO w skali roku.
  • Często obowiązkowe ubezpieczenia oraz wysokie prowizje, które dodatkowo zwiększają koszty obsługi takiego zadłużenia.

Kiedy warto skorzystać z chwilówki?

Największą wadą błyskawicznych pożyczek gotówkowych są ich koszty, jednak w wielu przypadkach wynikają one z nieterminowego uregulowania płatności. Firmy pożyczkowe, choć oferują produkt drogi, to jeśli otrzymują pieniądze na czas, nie doliczają dodatkowych opłat i klient nie powinien być niczym zaskoczony. Dla przykładu podajmy pożyczkę na kwotę 500 złotych na 30 dni. Pożyczkobiorca będzie musiał zapłacić 100 złotych kosztów za udzielenie pożyczki. Koszty wydają się duże, ale dla osoby, która potrzebuje pilnej pożyczki, może być to ostatnia deska ratunku.

Jeśli spłacimy pożyczkę w terminie, koszty na tym się zakończą. Jeśli natomiast po upływie 30 dni firma pożyczkowa nie otrzyma należnych pieniędzy, rozpocznie naliczanie dodatkowych opłat, np. za monity, które w lawinowym tempie zwiększą zadłużenie. A więc jeśli pożyczkobiorca zwróci pieniądze w terminie, to nie poniesie nadmiernych kosztów. Coraz częściej można również spotkać oferty firm, które udzielą pierwszej pożyczki bez żadnych kosztów, o ile pieniądze zostaną zwrócone na czas.

Emilia Kasińska