Zostań inwestorem - zarabiaj na pożyczkach social lending

2015-02-04 15:02:07

Inwestowanie w alternatywny sposób staje się coraz popularniejsze. Zaletą rozwiązań typu social lending jest niewielka zależność od rynków finansowych.

Eksperci od inwestycji zalecają, by około 10 procent naszych aktywów stanowiły inwestycje alternatywne. Może to być zakup złota, kamieni szlachetnych lub dzieł sztuki. Do tego segmentu należą także inwestycje w pożyczki typu social lending.

Pożyczki społecznościowe pozwalają na pozyskiwanie stałych comiesięcznych zysków. Inne metody inwestycji alternatywnych przynoszą zysk zwykle dopiero w dłuższej perspektywie czasowej. Poniżej przedstawiamy garść porad związanych z inwestowaniem w pożyczki z kategorii social lending.

Dobrze rozplanuj kapitał, który chcesz zainwestować

Raty będą systematycznie wracały na nasze konto, ale w przypadku pożyczek na 2 lub 3 lata będzie to proces czasochłonny. Zarówno zysk - w postaci odsetek, jak i kapitał, który pożyczyliśmy, będziemy więc odzyskiwać stopniowo. Nierozsądnie byłoby więc przeznaczać znaczną część inwestycji na pożyczki innym konsumentom. Nie moglibyśmy odzyskać naszych pieniędzy, gdybyśmy nagle ich potrzebowali.

Pomyśl o dywersyfikacji środków

Dywersyfikacja portfela to podstawowa zasada bezpiecznego inwestowania. Produkty ryzykowne mają szansę przynieść nam największe korzyści, ale równie dobrze możemy stracić zainwestowany kapitał. Część środków warto więc przeznaczyć na inwestycje bezpieczne. W przypadku niepowodzenia jednej z inwestycji, nie odczujemy tej straty aż tak dotkliwie.

Przemyśl czas inwestycji

Jeśli chcesz zamrozić środki tylko na krótki czas, zdecyduj się na krótkoterminowe chwilówki. Zarobisz na nich mniej, ale szybciej odzyskasz kapitał.

Inwestuj w sprawdzone projekty

Wykorzystując możliwości pożyczek social lending, nie zapominaj o bezpieczeństwie transakcji. W projektach społecznościowych pożyczkodawca otrzymuje informację o tym, na co zostaną przeznaczone pieniądze z pożyczki. Osoby, które korzystały już wcześniej z platformy pożyczkowej social lending, często do niej wracają. Informacje te można zweryfikować w ich profilu. To bardziej wiarygodni pożyczkobiorcy. Zawsze też możemy za pośrednictwem serwisów pożyczkowych dokładniej określić ryzyko kredytowe, np. prosząc o bardziej szczegółową analizę historii kredytowej pożyczkobiorcy.

Pożyczki social lending powoli zyskują w Polsce na popularności. Coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z możliwości takiego finansowania i coraz więcej osób zastanawia się nad inwestowaniem w social lending. Trzeba jednak pamiętać o ryzyku i nie angażować w to zbyt dużej części posiadanych nadwyżek finansowych.

Renata Grochowska