Dokąd po kredyt samochodowy dla młodych firm?

2014-10-02 14:54:23

Banki nadal dość niechętnie udzielają kredytów nowym firmom. Gdzie w takim razie początkujący przedsiębiorcy powinni udać się po kredyt samochodowy, jeśli dopiero rozkręcają swój biznes?

Gdy jedne firmy upadają, nie mogąc utrzymać się na rynku, na ich miejscu pojawiają się nowe, z nadzieją, że znajdą sposoby na sfinansowanie swoich działań, znajdą odpowiednich kooperantów oraz kontrahentów. Prawda jednak jest taka, że z tym zewnętrznym finansowaniem nadal nie jest najlepiej, mimo że kryzys zdaje się mijać, a banki mają zazwyczaj wiele ofert dla przedsiębiorców poszukujących kredytów. Ofert zresztą nigdy nie brakowało, ale obecnie kredytodawcy są bardziej ostrożni, dokładnie badając ryzyko kredytowania danego wnioskodawcy, i kredytami już nie szafują tak jak przed kryzysem. Najczęściej jednak początkujący przedsiębiorca, aby w ogóle mógł starać się o kredyt w banku, powinien prowadzić swoją firmę od co najmniej 12 miesięcy – rzadziej od 6 miesięcy.

Obojętnie, jaka nie byłaby to działalność i w jakiej branży zaczyna firma działać, zawsze niezbędny jest do tego samochód. Gdzie zatem firma powinna starać się o kredyt samochodowy dla nowych firm?

Jeśli przedsiębiorca wykonuje wolny zawód i prowadzi własną działalność od przynajmniej 6 miesięcy, może sprawdzić propozycję Raiffeisen Polbanku. Bank ten nie pobiera prowizji za kredyt na zakup pojazdów, a marża zaczyna się już od 1,5 proc. Plusem oferty może być także wysokość kredytu, sięgająca nawet 250 tys. zł.

Warto też zerknąć na ofertę kredytu samochodowego dla nowych firm w Idea Banku. Zaletą propozycji jest brak prowizji i możliwość uzyskania finansowania przez przedsiębiorców dopiero zaczynających przygodę z własnym biznesem. Kolejnym plusem tej oferty jest też to, że bank udziela finansowania nawet na zakup aut poleasingowych i nie wymaga zaświadczeń z ZUS-u i US-u.

Do sprawdzenia pozostaje także oferta banku BPH, jednak kredyt Autosezam dostępny jest dla przedsiębiorców dopiero od 6 miesiąca prowadzenia własnej firmy. Bank pobiera za usługę kredytowania prowizję w wysokości 2 proc. Tak samo jak w przypadku oferty Idea Banku, tak i tu marżę kredytu można negocjować.

Przedsiębiorcy, którzy dopiero rozpoczynają działalność gospodarczą, powinni bardzo rozważnie liczyć pieniądze, bowiem zaczynając od kredytów, znacznie komplikują sobie start na rynku gospodarczym. Wszyscy kredytobiorcy powinni przy tym dobrze pomyśleć warunki, na jakich bank proponuje dany kredyt, i dopiero po dokładnej analizie kosztów usługi podejmować wiążące decyzje.

Ilona Maciejuk