O tanich pożyczkach przez Internet

2014-09-17 14:34:37

Klienci banków i firm pozabankowych zapewne nieraz słyszeli o tanich pożyczkach i kredytach dostępnych przez Internet – a przynajmniej to, że są one ekspresowe, bardziej opłacalne i można je zaciągnąć bez wychodzenia z domu.

Oczywiście banki także oferują pożyczki przez Internet. Wniosek składa się za pośrednictwem sieci, a po jego pozytywnym rozpatrzeniu umowę dostarcza kurier. W przypadku, gdy niezbędne są dodatkowe dokumenty, ich dostarczeniem do banku zajmuje się przysłany do domu kredytobiorcy doradca kredytowy. Niemniej jednak, obecnie większość banków wymaga obecności klienta w placówce, choć pojawia się coraz więcej z nich decyduje się na udostępnienie tej usługi online.

Sytuację tę natychmiast wykorzystały firmy pozabankowe, wprowadzając do swojej oferty szybkie pożyczki bez formalności udzielane droga elektroniczną. To zmobilizowało banki do działań konkurencyjnych. Pierwszym bankiem, który zdecydował się na kredyty online, był mBank. Warto dodać, że w jego przypadku wszystkie formalności związane z pożyczką załatwia się przez Internet, co nie powinno dziwić, zważywszy na fakt, że jest to bank internetowy. Początkowo można było starać się o kredyt w wysokości 500 zł, obecnie klienci mogą ubiegać się o wyższe kwoty. Dokumenty dodatkowe, jakich czasami żąda ten bank, należy dostarczyć do mailem w formie PDF.

Plusem pożyczek przez Internet jest fakt, że nie trzeba iść do banku, czekać w kolejkach i tracić czasu, a wszelkie formalności załatwiane są przez serwisy internetowe. Ponadto są to kredyty o wiele szybsze w realizacji oraz tańsze w obsłudze, w przeciwieństwie do pożyczek w firmach pozabankowych. Tak przynajmniej powinno być. W praktyce okazuje się, że uproszczone procedury oraz szybkość realizacji kosztują, a ryzyko, jakie ponosi bank, jest wliczone w cenę.

Firmy pozabankowe, które również udzielają pożyczek przez Internet, to już zupełnie inna sprawa. W firmach pozabankowych klienci nie mają co liczyć na preferencje, rabaty czy na przykład na rezygnację z prowizji, to z nich bowiem instytucje pozabankowe czerpią korzyści. Okazuje się zatem, że zarówno oprocentowanie, jak i prowizje są bardzo wysokie. Trzeba mieć to na uwadze i dokładnie analizować zarówno oferty, jak i umowy pożyczkowe.

Emilia Kasińska