Kupujesz nowe auto na kredyt? Sprawdź ofertę dealera

2014-09-08 11:40:54

Kupując nowe auto na kredyt, warto nie tylko przejrzeć to, co mają do zaproponowania nam banki, ale także przeanalizować ofertę dealera, który chce nam sprzedać wybrany przez nas samochód. Dla klientów, którzy zdecydują się na pośrednictwo dealera w załatwianiu kredytu w banku, często czekają atrakcyjne zniżki dotyczące ceny pojazdu.

Polacy najczęściej kupują samochody za kredyty samochodowe, rzadziej za gotówkę. Jeżeli chodzi o nowe samochody, to klienci kupują najczęściej u dealerów bądź w salonach samochodowych powiązanych z bankami i z producentami tych samochodów. Oferta kredytów samochodowych jest bardzo bogata, przed zakupem należy dokładnie ją przeanalizować, aby wybrać jak najkorzystniejszą dla siebie propozycję.

Oferty trzeba dokładnie sprawdzać, mimo że dealerzy często proponują zniżki na auto, gdy za ich pośrednictwem wnioskodawca podpisze umowę o kredyt, jednak nie warto zawężać krąg poszukiwań jedynie na możliwości kredytowania zakupu samochodu przez sprzedawcę. Ofertę salonu trzeba oczywiście przeanalizować, ale nie należy z góry odrzucać ofert innych banków. Decyzja o zakupie nowego auta jest decyzją zbyt poważną, by przystać na pierwszą lepszą propozycję, dlatego należy dokładnie rozważyć wszystkie możliwości. Zresztą wybór jest na tyle bogaty, że można znaleźć dla siebie naprawdę korzystne rozwiązanie.

Comperia.pl radzi, aby dobrze przemyśleć wybór jak najkorzystniejszego dla siebie kredytu samochodowego. Na początek dobrze jest zastanowić się, czy postawić na banki uniwersalne, czy samochodowe. W podjęciu decyzji z pewnością pomoże doradca finansowy, ale klient powinien podać mu jak najwięcej informacji na temat tego, o jakie auto mu chodzi i w jakim przedziale cenowym może się poruszać. Decydując się na zakup auta za kredyt samochodowy, należy brać pod uwagę fakt, że zabezpieczeniem kredytu może być cesja praw z polisy autocasco oraz przewłaszczenie, co z kolei oznacza, że współwłaścicielem auta do chwili spłaty kredytu będzie bank.

Niemniej ważny jest również okres kredytowania. W przypadku aut nowych jest to najczęściej 5–8 lat, ale są banki, które udzielają kredytów samochodowych nawet na dłuższy okres. Im czas spłaty jest dłuższy, tym raty są niższe, ale ogólny koszt kredytu większy, dlatego warto mieć to na uwadze.

Tomasz Słupczyński