Jak sfinansować zakup auta?

2014-09-05 18:47:51

Zakup auta możemy sfinansować na wiele sposobów. Która metoda jest jednak najlepsza?

Osoby, które chciałyby kupić nowy samochód przy pomocy kredytu, mają ciężki orzech do zgryzienia, ponieważ kupno auta można sfinansować na różne sposoby. Wybór jest bogaty, a najpopularniejsze rozwiązania to kredyt samochodowy, leasing, kredyt gotówkowy, a nawet pożyczka hipoteczna.

Zacznijmy od kredytu samochodowego, ponieważ jest to rozwiązanie, które wielu konsumentom przychodzi na myśl jako pierwsze. Możemy poszukać takiego kredytu w różnych bankach, ale trzeba pamiętać o tym, aby nie zdecydować się na ofertę, która oznacza dla nas zbyt duże koszty. Dużo lepiej często jest po prostu wybrać kredyt samochodowy w banku samochodowym, takim jak np. Fiat Bank, Toyota Bank czy Volkswagen Bank. Takie instytucje nierzadko oferują dużo lepsze warunki finansowe niż banki uniwersalne.

Na kredycie samochodowym świat się jednak nie kończy. Można równie dobrze sfinansować zakup auta z pomocą kredytu gotówkowego. Jest to rozwiązanie zalecane wtedy, kiedy nie mamy czasu na czekanie na kredyt samochodowy (bo kupujemy auto na giełdzie) lub gdy potrzeba nam tylko części środków do nabycia pojazdu. Trzeba jednak pamiętać, że kredyty gotówkowe mogą okazać się znacznie kosztowniejsze niż kredyty samochodowe. Z drugiej strony mają one zaś taką przewagę, że procedury przyznawania finansowania są zdecydowanie szybsze i nie wymagają dopełnienia tylu formalności (m.in. ustanawiania zabezpieczenia na pojeździe).

Nieco mniej standardowym rozwiązaniem problemu pozyskania gotówki na zakup samochodu jest pożyczka hipoteczna. Mogłoby się wydawać, że ma ona niewiele wspólnego z kupnem auta. Okazuje się jednak, że możemy ją z powodzeniem wykorzystać do tego celu. Pożyczkę hipoteczną charakteryzuje niskie oprocentowanie, czym powinna skusić wiele osób. Z drugiej jednak strony wiąże się z wieloma formalnościami (jak to przy hipotece bywa) i dodatkowymi kosztami (np. związanymi z wyceną samochodu i ustanowieniem wpisu hipotecznego).

Jak widać, opcji kredytowania jest całkiem sporo. Tę, którą wybierzemy, należy uzależnić od naszych możliwości finansowych i oczekiwań. Warto jednak już na wstępie dość szczegółowo rozpatrzyć dostępne alternatywy.

Emilia Kasińska