Sfinansuj auto używane kredytem samochodowym

2014-09-04 12:58:51

Coraz większa ilość transakcji zakupu samochodu jest finansowana kredytem bankowym, rzadziej leasingiem – a i to głównie w przypadku firm. Dotyczy to zarówno nabywania nowych pojazdów, jak i używanych.

Banki stosują limity wiekowe dla samochodów, na które udzielają kredytów, a limit ten będzie różnił się w zależności od banku, którego ofertę wybierzemy. Podczas procesu podejmowania decyzji kredytowej analityk banku bierze pod uwagę nie tyle obecny wiek kredytowanego samochodu, co jego wiek w momencie zakończenia spłaty kredytu. W ten sposób banki zabezpieczają się na wypadek skredytowania zbyt starego auta, który w sytuacji, gdy kredytobiorca nie wywiązuje się z umowy, nie byłby wart tyle, aby pokryć roszczenia banku.

Jednak, jeśli wybierzemy auto, które ma zaledwie kilka lat, to z pewnością taki zakup finansowany kredytem bankowym może się okazać dużo bardziej opłacalny niż w przypadku zakupu nowego samochodu. Samochody zazwyczaj najwięcej tracą na wartości w pierwszym roku użytkowania, wraz z upływem czasu spadek wartości jest coraz mniejszy. Dla kredytobiorcy oznacza to niższą cenę za samochód, który ma zaledwie kilka miesięcy, a jego stan techniczny niczym nie różni się od auta nowego. Oczywiście, jeśli cena jest niższa, to i kwota kredytu oraz jego koszt będzie dla nas jako kredytobiorców niższy.

Przy zakupie używanego samochodu warto jednak dołożyć większych starań podczas sprawdzania jego stanu technicznego, ponieważ nawet niemal nowe auto może mieć za sobą skrzętnie ukrytą awarię, która sprawi, że zakup stanie się dla nas nieopłacalny, a kredyt będzie trzeba wciąż spłacać pomimo problemów z samochodem.

Kupując w komisie auto używane, możemy liczyć na otrzymanie oferty kredytowej oraz pomoc w procesie kredytowania bezpośrednio u sprzedawcy samochodów, ponieważ niemal w każdym przypadku właściciele komisów mają podpisane umowy na pośrednictwo kredytowa z co najmniej jednym bankiem. Jeśli jednak decydujemy się na bezpośredni zakup od dotychczasowego właściciela, samodzielnie będziemy musieli zadbać o uzyskanie kredytu i przejście całej procedury. W takich sytuacjach pomocne mogą okazać się firmy pośrednictwa finansowego lub serwisy internetowe pośredniczące w sprzedaży produktów finansowych.

Tomasz Słupczyński