Kredyt samochodowy krok po kroku

2014-09-02 08:07:43

Znacząca część transakcji kupna-sprzedaży samochodu jest dokonywana za gotówkę, ale rośnie również ilość transakcji wspomaganych kredytem. Kredyt samochodowy zazwyczaj będziemy mogli uzyskać bezpośrednio u dealera, ale warto wcześniej wiedzieć, jak przebiega proces kredytowy krok po kroku.

Kredyt samochody jest kredytem zabezpieczonym, a więc zanim uzyskamy pozytywną decyzję kredytową banku, powinniśmy mieć przynajmniej upatrzony samochód, który będziemy chcieli nabyć. W większości salonów samochodowych oraz komisów sprzedawca zaproponuje nam również kredyt samochodowy, ponieważ takie salony mają podpisane umowy pośrednictwa w jednym lub kilkoma bankami.

Jeśli salon lub komis ma umowę z wieloma bankami oznacza to, że będziemy mieli możliwość wyboru z całej gamy ofert, co daje szansę na to, że otrzymamy dobrą ofertę. Nieco gorzej wygląda sytuacja, gdy sprzedawca proponuje kredyt wyłącznie w jednym banku, a klient jest przekonany, iż pozyskanie takiego kredytu na własną rękę może okazać się zbyt karkołomnym przedsięwzięciem.

Krok 1 - wybór oferty

Ofertę możemy wybrać u sprzedawcy, udać się do firmy pośrednictwa finansowego lub samodzielnie przez Internet znaleźć odpowiednią propozycję kredytową.

Krok 2 - dokumenty

Bank powinien od nas otrzymać nie tylko dokumenty potwierdzające naszą zdolność kredytową, ale również dokumentację samochodu, dzięki czemu możliwa będzie wycena pojazdu mającego być zabezpieczeniem kredytu.

Krok 3 - decyzja kredytowa

Decyzję kredytową powinniśmy otrzymać w kilka dni od otrzymania wymaganej dokumentacji.

Krok 4 - podpisanie umowy

Gdy otrzymamy już pozytywną decyzję kredytową, możemy przystąpić do podpisania umowy kredytu samochodowego.

Krok 5 - dopełnienie formalności

Jako że samochód stanie się przedmiotem zabezpieczenia kredytu, musimy dopełnić kilka formalności, takich jak: ustanowienie cesji praw z ubezpieczenia na bank, wpisanie banku do dowodu rejestracyjnego oraz przekazanie bankowi karty pojazdu, która będzie stanowiła gwarancję, że nie sprzedamy samochodu bez wiedzy banku.

Ekspert Comperia.pl