Kredyty samochodowe dla firm: za i przeciw

2014-10-31 20:45:49

Banki od wielu lat rywalizują z firmami leasingowymi o klientów prowadzących firmy i zamierzających zakupić nowy samochód. Jakie zalety, a jakie słabe strony posiadają kredyty celowe na zakup auta?

Myśląc o wyborze między kredytem samochodowym a leasingiem, przedsiębiorcy zazwyczaj skłaniają się do wyboru tej drugiej opcji. Jeśli zapytamy ich o powód, z pewnością powiedzą o korzyściach podatkowych, czyli możliwości obniżenia podstawy opodatkowania. Więcej argumentów możemy jednak nie usłyszeć. Czy rzeczywiście przewaga leasingu jest tak oczywista?

Kredyty samochodowe z pewnością posiadają wiele mocnych, ale też kilka słabych. Do ich wad należy nieco bardziej skomplikowana procedura uruchomienia kredytu. Bank wymaga więcej formalności niż firmy leasingowe, a przy okazji okres rozpatrywania wniosku może być zauważalnie dłuższy. Za największą wadę kredytów można jednak uznać stosowane przez instytucje bankowe zabezpieczenia. Zastaw rejestrowy lub przewłaszczenie ograniczają prawa przedsiębiorcy do zarządzania pojazdem, a cesja praw z polisy ubezpieczeniowej wydłuża okres wypłaty odszkodowania lub całkowicie pozbawia nas takiej możliwości, gdyż pieniądze trafią na konto banku.

Zdając sobie świadomość z dwóch powyższych wad kredytów, należy przeanalizować korzyści płynące z wyboru takiego rozwiązania. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na stosunkowo dużą elastyczność tej formy finansowania pojazdu. Kredyt możemy zaciągnąć na okres do 10 lat, a w trakcie jego trwania możemy ubiegać się o zawieszenie spłaty rat lub też o wcześniejszą spłatę całego zobowiązania, zazwyczaj bez ponoszenia dodatkowych kosztów, co w przypadku leasingu byłoby konieczne. Warto też wspomnieć, że po spłacie całego kredytu, pojazd automatycznie przechodzi na własność firmy, a w przypadku leasingu wymaga to podpisania specjalnej klauzuli o koszcie wykupu auta lub prowadzenie negocjacji w tym zakresie już po wygaśnięciu umowy.

Z punktu widzenia przedsiębiorcy kredyt może okazać się po prostu wygodniejszym rozwiązaniem, które łatwiej dopasować do potrzeb i możliwości firmy. Zanim więc bez zastanowienia skusimy się ofercie firmy leasingowej, powinniśmy poświęcić choć odrobinę czasu na wizytę w banku i wysłuchanie oferty doradcy, który przybliży nam warunki kredytu samochodowego. Z pewnością nie stracimy na takim postępowaniu, a być może wiele zyskamy.

Tomasz Słupczyński