O czym pamiętać, podłączając prąd w łazience?

2014-10-09 15:45:22

Właściwe obchodzenie się z prądem w łazience jest kwestią bardzo ważną i wpływa znacząco na nasze bezpieczeństwo.

Łazienka to miejsce, które nie może obyć się bez dostępu do prądu. Z racji jego wilgotnego charakteru należy jednak stosować się do określonych reguł obchodzenia się z elektrycznością.

Jeśli idzie o montaż kontaktów w łazience, to należy zwrócić uwagę na ich hermetyczność. W łazience jest dużo wilgoci zarówno w postaci strumieni wody, jak i pary wodnej. Z tego też względów nie obędzie się bez gniazdek i włączników o charakterze hermetycznym. Są to urządzenia, które bardzo dobrze radzą sobie z takimi trudnymi warunkami i nie ma co się obawiać zwarcia ani żadnej awarii. Istotne jest jednak pamiętanie, że hermetyczny włącznik czy gniazdko nie zapewnią nam ochrony przed poważnym zalaniem. Poradzą sobie zaś bardzo efektywnie z bryzgającą wodą.

Wybierając właśnie takie hermetyczne rozwiązania do łazienki warto jest zatroszczyć się o odpowiedni design. W tej chwili znaleźć możemy wiele interesujących serii wzorniczych i wcale nie musimy wybierać najbardziej podstawowych projektów.

W łazience bardzo ważne jest odpowiednie uziemienie gniazdek. Oznacza to, że kontakt nie może nie mieć bolca. Ze względów bezpieczeństwa przydaje się także zastosowanie gniazdka z klapką ochronną. Dzięki niej dostanie się do środka gniazdka wody jest o wiele mniej prawdopodobne. Zwykle kontakty hermetyczne występują pojedynczo. Jeśli jednak mamy potrzebę posiadania większej liczby takich gniazdek to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamontować kilka obok siebie.

Co się tyczy liczby gniazdek to zależy ona od liczby urządzeń znajdujących się w łazience. Im więcej urządzeń tym automatycznie więcej gniazdek potrzeba. Warto w tym miejscu pamiętać o zabezpieczaniu obwodów urządzeń bezpiecznikami.

Jeżeli zależy nam na oświetleniu prysznica lub wanny to należy pamiętać, aby źródło światła było hermetyczne. Możemy kupić obecnie bardzo dużo tego typu lamp w różnych estetykach, więc nie będzie problemu ze znalezieniem ciekawej opcji dla nas.

Ostatnia kwestia związana z prądem w łazience to wentylacja. Można powiedzieć, że jest to podstawowa sprawa w łazience, ponieważ dobra wentylacja zapobiega grzybom, pleśni i zawilgoceniu. Instalując wentylator należy zwrócić szczególną uwagę na jego bezpieczeństwo.

Magdalena Wójtowicz