5 zasad właściwego rozmieszczania gniazdek elektrycznych

2014-08-19 16:11:51

Budując własny dom, warto wcześniej odpowiednio rozplanować rozmieszczenie gniazdek elektrycznych tak, aby było nam z nich jak najwygodniej korzystać.

Rozmieszczenie gniazdek elektrycznych w budynku jest bardzo ważne, ponieważ wpływa na przyszły komfort użytkowania naszego mieszkania. Jeśli zatrudniliśmy architekta, który projektuje nasz dom wraz z instalacją elektryczną, to możemy z góry ustalić, gdzie powinny się znajdować gniazdka. To sprawi, że w przyszłości będzie nam zdecydowanie wygodniej z nich korzystać.

Właściwe rozmieszczenie gniazdek rozpoczynamy od pierwszej zasady, czyli wyboru odpowiedniej liczby gniazdek dla określonego pomieszczenia. Jeśli gniazdka mają znaleźć się w pokoju dziennym z komputerem, sprzętem elektronicznym i telewizorem, to przyda się więcej niż dwa gniazdka. Jeśli nie zadbamy o to na samym początku, to może się okazać, że później jedynym wyjściem będzie kupienie przedłużacza. Jest to zaś opcja mniej estetyczna. W praktyce w salonie powinny być udostępnione minimum 4 gniazda.

Druga kwestia to gniazda w kuchni. Wielu z nas zapomina, że to pomieszczenie korzysta z wielu urządzeń elektrycznych. Lodówki, piekarniki, kuchenki, kuchenki mikrofalowe i wiele innych sprzętów elektronicznych sprawia, że liczba sześciu gniazdek to obowiązkowe minimum.

Skoro wiemy już co nie co o newralgicznych miejscach udostępniających podłączenie do prądu, to warto skupić się na ich pozycji. Najlepiej jest umieszczać gniazdka, znając z góry rozkład mebli. Wtedy to uda nam się unikać niepotrzebnych niedociągnięć lub problemów z brakiem gniazdka w określonym miejscu. Przykładem jest choćby gniazdko w sypialni. Jeśli będzie za daleko od łóżka, to nie uda nam się korzystać swobodnie z lampki nocnej lub ładowarki do telefonu. To samo tyczy się łazienki, gdzie gniazdka są niezbędne np. do podłączania suszarek do włosów.

Kolejna kwestia, która jest bardzo istotna przy zakładaniu instalacji elektrycznej, to sprawa montażu samych gniazdek. Warto zainwestować w dobrze umocowane gniazdka, tak aby później nie wychodziły ze ściany i nie stanowiły niebezpieczeństwa dla nas i dla rodziny. Solidnie zamontowane gniazdko na pewno nie będzie nigdy zagrożeniem.

Na koniec należy pamiętać o tym, aby nie zapomnieć o gniazdkach na korytarzach i w przedpokoju. Raz – pełnią one funkcję awaryjną, dwa – są bardzo przydatne podczas odkurzania.

Podsumowując, jeśli chcemy mieć gniazdka dobrze rozmieszczone w domu, to najlepiej jest z odpowiednim wyprzedzeniem to rozplanować. Podobnie wygląda sprawa włączników światła i innych elementów instalacji elektrycznej. Im szybciej to opracujemy, tym wygodniej będziemy mieszkać w przyszłości.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam