Nie marnuj ciepłej wody, naucz się ją oszczędzać

2014-10-23 12:22:01

Najlepszą metodą na obniżenie rachunków za zużycie wody, jest umiejętne korzystanie z niej. Warto nauczyć się więc ją oszczędzać.

Istnieje kilka prostych reguł, których stosowanie pomoże oszczędzać ciepłą wodę w każdym gospodarstwie domowym. Ma to realne odzwierciedlenie zarówno w wysokości rachunków za wodę, jak i za jej ogrzewanie. Najważniejszą zasadą jest po prostu nie marnowanie jej. Trzeba pamiętać, by za każdym razem zakręcać kurek, gdy woda jest niepotrzebna. Nawet, gdy tylko na chwilę odchodzi się od zlewu.

Zmywanie naczyń

Zmywanie naczyń pod bieżącą wodą jest najczęstszym błędem, który popełniają praktycznie wszyscy. Podczas tej czynności zużywamy wody praktycznie najwięcej. Zamiast tego, warto myć naczynia w zatkanym zlewie lub misce z ciepłą wodą. Później wystarczy je tylko spłukać. Efekt będzie dokładnie taki sam, a oszczędności można dziennie liczyć w litrach.

Wanna i umywalka

Jeśli to możliwe, radzi się zaprzestanie korzystania z kąpieli na rzecz pryszniców. Dodatkowo warto korzystać z odpowiednich końcówek kranu, tzw. perlatorów. Sprawiają one, że strumień wody zostaje napowietrzony, przez co optycznie wydaje się większy przy zachowaniu odpowiedniego ciśnienia. Na zastosowaniu takiego narzędzia można zaoszczędzić nawet do 60 proc. zużycia wody podczas jednego prysznica. Nie można zapominać również o tak podstawowych czynnościach jak zakręcanie kurka podczas mycia zębów czy golenia. Płynąca woda jest wtedy całkowicie zbędna, a w czasie tych kilku minut kilka litrów zdąży się zmarnować.

Terma czy ogrzewacz przepływowy?

W gospodarstwach domowych najczęściej spotyka się dwa rodzaje urządzeń do nagrzewania wody. Pierwszym jest terma. Ogrzewa tyle płynu, ile zmieści się w zbiorniku i wymaga stosunkowo niewielkiej mocy - zwykłe gniazdko prądowe całkowicie wystarczy. Bardzo łatwo można ustawić temperaturę grzania. Na minus tego rozwiązania działają utraty ciepła w momencie, gdy woda w zbiorniku jest nieużywana. Powoduje to konieczność dogrzewania ciągle tej samej wody. Stąd, warto termę włączać tylko wtedy, gdy ciepła woda jest potrzebna. Należy pamiętać, że proces podniesienia temperatury wymaga określonej ilości czasu.

Ogrzewacz przepływowy jest prostszy i umiłowany przez ludzi uwielbiających długie i gorące kąpiele i prysznice. Można być pewnym, że ciepłej wody nigdy nie zabraknie. Niestety, potrzebne źródło mocy jest o wiele większe - z reguły trzeba do tego trzech faz. Zaletą tego rozwiązania jest, że urządzenie działa tylko wtedy, gdy woda przez nie przepływa. Nie trzeba więc pamiętać o jego włączaniu i wyłączaniu.

Nauka oszczędzania ciepłej wody to nie tylko korzyści dla portfela, ale również dla środowiska. Nie marnujmy jej!

Magdalena Wójtowicz