Wybieramy tanią i oszczędną zmywarkę do naczyń

2014-10-17 14:22:00

Zmywanie naczyń to codzienna, domowa czynność, która wiąże się z dosyć sporym zużyciem ciepłej wody. Doskonałym sposobem na obniżenie kosztów zmywania jest tania i oszczędna zmywarka do naczyń.

Taka zmywarka pozwala nie tylko na zaoszczędzenie sporej ilości czasu, ale także na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej oraz wody. Warto również pamiętać, że tego typu urządzenie znacznie zwiększa poziom higieny, ponieważ dzięki wysokiej temperaturze niszczy wszystkie niebezpieczne dla zdrowia bakterie.

Oszczędzanie dzięki zmywarce

Dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu zmywarki można zaoszczędzić sporo pieniędzy. W tym celu warto przestrzegać kilku prostych zasad. Przede wszystkim należy zawsze całkowicie wypełniać urządzenie przed uruchomieniem. Dobrym rozwiązaniem jest również korzystanie z zaawansowanej funkcji zmywania ekonomicznego, a także z programów szybkiego mycia. Są skuteczne przede wszystkim tuż po posiłku, kiedy zabrudzenia są jeszcze świeże, dlatego nie warto odkładać zmywania na później. Dzięki wykorzystaniu dobrej jakości kostek do zmywarki można również skrócić czas potrzebny na umycie naczyń i używać krótszych programów. Ponieważ zmywarka zużywa około 2 razy mniej wody, ręczne mycie naczyń po prostu się nie opłaca.

Jaką zmywarkę wybrać?

Oczywiście nie każda zmywarka pozwoli na takie same oszczędności, dlatego przy zakupie nowego urządzenia warto jest zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii, które mają duże znaczenie. Przede wszystkim tania i oszczędna zmywarka do naczyń nie powinna być zbyt duża. Podstawową wadą zbyt dużego urządzenia jest konieczność uzbierania dużej ilości naczyń, żeby je całkowicie zapełnić. Sprawia to, że naczynia stoją dług w zmywarce i następnie dużo trudniej jest je wyczyścić. Urządzenie o szerokości 40 cm jest zupełnie wystarczające dla 1-2 osobowego gospodarstwa domowego.

Dobra zmywarka do naczyń powinna mieć również funkcję automatycznej kontroli czystości wody. Jest to rozwiązanie, które pozwala na znacznie zmniejszenie zużycie świeżej wody, co oczywiście przekłada się również na zmniejszenie wydatków związanych ze zmywaniem naczyń. W końcu urządzenie powinno być wyposażone także w wewnętrzny wymiennik ciepła. Ten mechanizm jest odpowiedzialny za odzyskiwanie ciepła z gorącej wody opuszczającej zmywarkę. Kierując się powyższymi wskazówkami, można wybrać urządzenie, które będzie tanie w eksploatacji i umożliwi spore oszczędności, które odciążą domowy budżet.

Ilona Maciejuk