Zmywarka do naczyń = oszczędność czasu, wody i... energii

2014-10-03 08:12:21

Zmywarka do naczyń to nie tylko wygodne urządzenie kuchenne, dzięki któremu oszczędzamy czas, pozostawiając zmywanie maszynie, ale także sposób na duże oszczędności w zakresie zużywanej wody czy prądu.

Zmywarka do naczyń zwykle kojarzy się nam z wygodą. Myślimy, że jej kupno przede wszystkim wpłynie na to, iż będziemy krócej pracować w kuchni. Jest to prawda. Zmywarki odciążają nas, sprawiając, że prace domowe wykonujemy szybciej. Dzięki nim mamy też dużo więcej czasu dla siebie i dla naszych bliskich, imając się zajęć bardziej interesujących niż mycie naczyń.

Co jednak istotne to fakt, że dzięki zmywarkom zyskujemy nie tylko czas. Te urządzenia pomagają także oszczędzać wodę i energię. Mają one także wpływ na higienę, ponieważ radzą sobie zdecydowanie lepiej z usuwaniem bakterii niż my. Aby wykorzystać w pełni możliwości oszczędnościowe zmywarki, należy wiedzieć, jak się nią posługiwać.

Po pierwsze, niezbędne będzie zawsze wypełnianie jej do pełna. Nie ma sensu włączać niepełnej zmywarki, ponieważ jej działanie będzie stratą energii. W tym miejscu ważną sprawą jest także wielkość zmywarki. Jeśli kupimy zbyt dużą zmywarkę, to możemy być pewni, że naczynia będą bardzo długo czekać na mycie. Najlepiej więc dobrać zmywarkę do wielkość naszego gospodarstwa domowego. Dla przykładu dla 1-2 osób najlepsza jest zmywarka o szerokości 40 cm. Jest to optymalna wielkość.

Inną kwestią, która pozwoli nam w pełni skorzystać z zalet, jakie posiada zmywarka, jest funkcja zmywania ekonomicznego i programy szybkiego mycia. Warto jest się wyposażyć w urządzenie, które posiada właśnie takie opcje. Dzięki nim możemy poradzić sobie z myciem w krótkim czasie. Dla efektywności procesu należy także stawiać na kostki do zmywania najnowszej generacji. Dzięki stosowaniu ich możemy wydatnie skrócić czas mycia przy zachowaniu tej samej jakości. Jeśli zależy nam na zmniejszeniu zużycia wody, to dobrze, aby nasza zmywarka była wyposażona w funkcję automatycznej kontroli czystości wody. Taka funkcja jest niezwykle przydatna.

Kolejna sprawa to wymiennik ciepła wewnątrz zmywarki. Dzięki temu urządzeniu uda nam się odzyskać ciepło z oddawanej gorącej wody. Jak widać, zmywarka do naczyń może przyczynić się do znacznych oszczędności w w zakresie zużycia elektryczności i wody. Dodatkowo oszczędza nasz czas. Jeżeli tylko wiemy, jak wykorzystać jej możliwości, możemy w znacznym stopniu zmniejszyć nasze wydatki i tym samym sprawić prezent dla naszego budżetu.

Magdalena Wójtowicz