Jak wybrać energooszczędny czajnik elektryczny?

2014-11-25 08:33:14

Czy wiesz, jakie straty energii ponosisz, gotując wodę w czajniku elektrycznym? Jeśli koszty Cię przerażą, pamiętaj, że możesz je w prosty sposób ograniczyć.

Czajnik elektryczny jest jednym z najczęściej używanych sprzętów AGD w naszych domach. Codziennie kilka razy w ciągu doby gotujemy wodę.  Największe starty energii ponosimy w sytuacji, gdy gotujemy większą ilość wody, niż potrzebujemy.  Już 250 ml wody więcej (około jednej szklanki) powoduje znaczne wydłużenie czasu gotowania, a co za tym idzie, większe zużycie energii, które przekłada się na nasz domowy budżet. Używając czajnika 8 razy dziennie daje to nawet 30 zł rocznie.

Korzystanie z czajnika elektrycznego może być jednak oszczędne. Urządzenia te zużywają mnie energii niż płyty indukcyjne nawet o 50%. Fakt ten należy wykorzystać  przy gotowaniu – można np. zagotować tradycyjnie wodę w czajniku i następnie przelać  ją do garnka, w którym będziemy przyrządzać zupę.

A jak wybrać energooszczędny czajnik elektryczny, który będzie spełniał wszystkie nasze wymagania? Po pierwsze, wybierajmy urządzenia o większej mocy, dzięki czemu zyskamy mniejsze straty energii oraz skrócimy czas gotowania.

Należy również sprawdzić, czy czajnik posiada płytę grzewczą, czy tradycyjną grzałkę. Jest to bardzo istotny fakt, który przekłada się na nasze domowe finanse. Czajniki wyposażone w płyty grzewcze są bardziej energooszczędne od czajników posiadających tradycyjne grzałki. Przekłada się to na ilość gotowanej wody, a przy płytach grzewczych jest ona znacznie mniejsza niż przy grzałkach. Również funkcjonalność jest bardzo ważna: na płytach  grzewczych osadza się znacznie mniej kamienia, co daje nam większą efektywność urządzenia. Kamień wydłuża gotowanie wody. Czyszczenie czajnika z płytą grzewczą jest również w dużym stopniu ułatwione.

Zwracajmy uwagę nie tylko kluczowe funkcje czajnika, takie jak te opisane powyżej, ale również na to, czy czajnik wyposażony jest w dzwonek lub gwizdek, który informuje o zakończeniu gotowania. Ten prozaiczny element powoduje, że nie gotujemy wody kilkukrotnie.

Można także sprawdzić, czy czajnik posiada podziałkę, która wskazuje o jego pojemności i o ilości nalewanej wody. Pozwoli nam to nie tylko ograniczyć czas gotowania i związane z nim koszty energii, ale również ograniczyć zużycie wody.

Magdalena Wójtowicz