Oszczędzanie energii (zacznij) od kuchni

2014-11-17 10:33:16

Oszczędzanie energii nie jest niczym trudnym i nie osiągalnym.

Chcąc kontrolować i ograniczyć wydatki w domowym budżecie, należy zastanowić się nad tym, jak posiadane przez nas urządzenia i nasze nawyki wpływają na wysokość rachunków za energię. Szukając oszczędności, warto zacząć do kuchni. To tam gromadzimy najwięcej sprzętów elektrycznych, takich jak: kuchenki, piekarniki, czajniki elektryczne, mikrofalówki, opiekacze czy zmywarki. Jak można poskromić tych pożeraczy prądu?

Zaczynając oszczędzanie, trzeba najpierw zwrócić uwagę na oświetlenie. Wykonując kuchenne czynności, większość osób lubi przebywać w pomieszczeniu dobrze oświetlonym. Na początek najlepiej więc wymienić tradycyjne żarówki na świetlówki kompaktowe, które nawet o 5 razy mogą zmniejszyć zużycie energii. Mała zmiana 100 W tradycyjnej żarówki na świetlówkę może spowodować, że w ciągu roku zaoszczędzimy około 25 zł. Miłośnikom tradycyjnych żarówek można doradzić zamianę jednej 100 W żarówki na trzy 40 W żarówki, osiągając tym samym tyle samo światła.

Po zmianie oświetlenia kolejnym krokiem będzie przyjrzenie się urządzeniom AGD. Większość nowoczesnych sprzętów posiada funkcje stand-by, czyli tzw. tryb czuwania. Elektroniczne wyświetlacze piekarników, ekspresów do kawy czy zmywarek są bardzo przydatne, informując użytkowników o funkcjach, jakie posiadają, oraz ułatwiając posługiwanie się tymi urządzeniami. Niestety z drugiej strony tryb czuwania powoduje wskutek ciągłego działania diod, wyświetlaczy i elektronicznych zegarów zużycie energii w ciągu roku o łącznej mocy 175 kWh, co przekłada się na około 30 zł naszego domowego budżetu. Chcąc zaoszczędzić te pieniądze, należy jedynie wyłączyć funkcje wyświetlacza lub po prostu wyłączyć urządzenie z gniazdka.

Kolejne oszczędności energii możemy znaleźć, kupując urządzenia AGD o odpowiednim stopniu energooszczędności. Wybierajmy piekarniki z termoobiegiem, dzięki czemu można zaoszczędzić swój czas oraz zmniejszyć zużycie energii o 20 proc. w porównaniu z tradycyjnymi piekarnikami. Również podobnie kierujmy się przy wybieraniu płyt kuchennych oraz wyposażeniu kuchni. Dobrze jest postawić na płytę indukcyjną, której sprawność wynosi aż 90 proc. w porównaniu do innych rodzajów płyt. Niestety nieodpowiedni dobór garnków spowoduje wydłużenie czasu gotowania i straty energii nawet o 50 proc. Dlatego należy również o tym elemencie pamiętać.

Renata Grochowska