Pierz w nocy - taryfy nocne są tańsze

2014-11-10 16:31:08

Pranie o odpowiedniej porze może sprawić, że za wykorzystany przez urządzenie prąd zapłacimy mniej. W jakich godzinach zatem najlepiej korzystać z pralki?

Jest wiele sposobów na oszczędzanie energii elektrycznej w domu. Zwykle wydaje nam się, że wiąże się to z wyłączaniem światła oraz telewizora czy komputera. Okazuje się jednak, że jednak właśnie w ten sposób zapominamy o jednej rzeczy, a mianowicie o tym, że mamy w domu urządzenie, które pobiera całkiem sporo energii elektrycznej. Mamy tu na myśli naszą pralkę.

Pralki to urządzenia, które wbrew pozorom pobierają dużo energii. Dzieje się tak zwłaszcza w sytuacji, gdy pranie trwa długo i obejmuje wszystkie etapy od prania wstępnego, poprzez pranie właściwe, na suszeniu kończąc. Jeśli zgotujemy sobie tak długi program, to możemy być pewni, że wpłynie on na kształt naszego rachunku za prąd na koniec miesiąca.

Wykorzystywanie długich programów to jednak nie wszystko. Często zapominamy również o tym, że należy prać tylko z pełnym zbiornikiem. Jeśli nie mamy wystarczająco dużo rzeczy do prania, to warto poczekać te kilka dni, aby załadować pralkę do pełna. W sytuacji, gdy coś jest nam pilnie potrzebne, lepiej to wyprać ręcznie. Tym samym zaoszczędzimy na energii elektrycznej.

Oszczędzanie energii elektrycznej przy pralce może również przybrać formę prania nocą. Dla przykładu Tauron posiada różne cenniki o różnych porach doby. Taryfa nocna obowiązuje od 22.00 do 6.00. W tym czasie koszty energii są niższe. Jeśli naszym sprzedawcą energii jest Tauron, to warto pomyśleć o praniu w cenniku nocnym, bo to może wpłynąć pozytywnie na nasz rachunek. Oczywiście na początku będzie nam trudno przestawić się na pranie nocą lub wczesnym rankiem, ale warto wprowadzić sobie ten nawyk dla korzyści finansowych. Tauron robi też ukłon dla tych, którzy nie są wstanie wstać wcześniej lub czekać do późna, bo zalicza dwie godziny w ciągu dnia do taryfy nocnej, a jest to czas między 13.00 a 15.00. Wtedy też możemy prać nasze rzeczy taniej.

Jak widać, pranie o określonych porach jest w stanie zapewnić nam niższy rachunek za zużytą energię. Jest to świetna okazja do tego, aby w rzeczywisty sposób wpłynąć na wysokość naszego budżetu domowego. Jeśli stawiamy sobie za cel ograniczyć wydatki, to rozsądne będzie zastanowienie się nad kupnem nowoczesnej pralki, energooszczędnej. Każde z tych rozwiązań pozytywnie wpłynie na nasze zużycie prądu i pomoże nam w oszczędzaniu.

Magdalena Wójtowicz

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam