CRT, LCD, plazmy - które telewizory są najoszczędniejsze?

2014-08-20 13:05:40

Zanim kupimy nowy telewizor, warto zwrócić uwagę nie tyko na jego cenę czy jakość uzyskiwanego obrazu, ale także na jego energooszczędność, wybierając ostatecznie to urządzenie, które zużywa najmniej prądu.

Każdy chciałby mieć w domu nowoczesny telewizor – najlepiej z dużym ekranem, tak żeby móc widzieć wszystko wyraźnie i dokładnie. Telewizorów na rynku jest obecnie bardzo dużo, co w pewien sposób ułatwia, choć pewien sposób wręcz przeciwnie – utrudnia – właściwy wybór. Jest to sprawa bardzo istotna, zwłaszcza jeśli myślimy o takim zakupie.

Przy wybieraniu nowego telewizora zwykle zwracamy uwagę tylko na jego parametry technologiczne, bezpośrednio związane z jakością obrazu. Interesuje nas to, jak będą się na nim prezentować firmy i programy. Oczywiście nie ulega wątpliwości, że ten parametr ma znaczenie kluczowe. W końcu telewizor kupujemy po to, aby móc oglądać filmy w najlepszej jakości. W drugiej kolejności zwracamy uwagę na inne parametry techniczne, takie jak wejścia typu USB czy wejścia do monitora komputera. W obecnych czasach są one przydatne i mogą sprawić, że nasz telewizor stanie się domowym centrum rozrywki. Na samym końcu zwracamy uwagę na taką kwestię jak zużycie energii przez telewizor. Fakt, nie jest to może sprawa pierwszoplanowa, ale jeśli nasz telewizor pożera dużo energii, to może się to odbić na naszym rachunku za prąd w dość poważny sposób. Jest to szczególnie ważny parametr dla tych osób, którym zależy na rozpoczęciu rzeczywistego oszczędzania energii elektrycznej w gospodarstwie domowym. Jeśli właśnie ta kwestia jest dla nas istotna, to jaki telewizor powinniśmy wybrać?

Ogólna zasada jest taka, że najwięcej energii pochłaniają telewizory tradycyjne CRT i telewizory plazmowe. Takie odbiorniki pobierać mogą nawet do 280 W. Oczywiście te wartości wahają się w zależności od programów i okoliczności. W przypadku telewizorów LCD pobór energii jest znacznie niższy.  

To, jaki telewizor wybierzemy, zależy od naszych potrzeb i wymagań. Jeżeli kluczem jest pobór prądu, to zdecydowanie lepiej postawić na telewizory LCD. Jeśli jednak bardziej stawiamy na inne parametry, to może się okazać, że lepsza będzie dla nas plazma. Cenowo zaś na pewno najlepiej wypadnie telewizor CRT.

Podsumowując, opcji jest sporo, ale nie ważne, jaki telewizor wybierzemy, jeśli będziemy zapominać o jego wyłączaniu na noc lub w momencie, kiedy nie ma nas w domu, bo i tak będzie pobierać niepotrzebnie energię. Warto o tym pamiętać.

Emilia Kasińska