Wyłączaj komputer i telewizor na noc. Zmniejszysz rachunki za prąd nawet o 100 zł

2014-10-01 09:16:19

Jeśli zależy nam na mniejszych rachunkach za prąd, to warto pamiętać o wyłączaniu komputera i telewizora na noc.

Każdy z nas chciałby mieć w kieszeni trochę dodatkowej gotówki. Aby tak się stało, wcale nie trzeba dużo zarabiać. Wystarczy tylko ruszyć głową i wdrożyć plan oszczędności w życie. Najlepiej pieniądze zaoszczędzić na niższych rachunkach za energię elektryczną. Podstawowym sposobem na dokonanie tego jest zaś zwrócenie uwagi na nasze urządzenia audiowizualne.

Sprzęt audiowizualny to prawdziwy pożeracz energii. Choć producenci przekonują nas, że takie urządzenia wcale tak dużo energii nie pobierają, to nie ma co im wierzyć bez sprawdzania. Oczywiście nikt z nas nie zrezygnuje z posiadania w obecnych czasach komputera czy telewizora. Warto jednak podejść do ich eksploatacji w sposób oszczędny i rozsądny.

Największym złodziejem energii jest tryb czuwania. Jest to na swój sposób znakomity wynalazek, ponieważ nie musimy dzięki temu za każdym razem włączać i wyłączać naszego sprzętu audiowizualnego. Urządzenia oczekują na nasze polecenia. Problem tkwi jednak w tym, że nie dzieje się to za darmo. Urządzenie w trybie czuwania może pobierać od 0,1 W do nawet 17 W. W perspektywie roku może więc uzbierać się nam całkiem spora kwota.

Ogólnie chodzi o to, aby unikać sytuacji, kiedy nasz sprzęt audio-wideo jest zbyt długo włączony albo zbyt długo przebywa w stanie czuwania. Najlepiej, jeśli jest włączony tylko wtedy, kiedy z niego aktywnie korzystamy. W ciągu dnia wydaje się to oczywiste. Problemem jest jednak często to, że zapominamy o wyłączeniu komputera lub telewizora na noc. Takie zaniedbanie, jak wcześniej wspomnieliśmy, może nas pozbawiać całkiem sporych sum pieniędzy. Nie wystarczy tu sam tryb czuwania, bo jak już wiemy, wiąże się on z pobieraniem energii. Najlepsze jest całkowite wyłączenie sprzętu.

Przy oszczędzaniu nocą i zwracaniu uwagi na tryby działania naszych urządzeń bardzo ważne jest, aby nie spodziewać się super zysków w perspektywie miesiąca. Realne korzyści finansowe z wyłączania na noc telewizora lub komputera są widoczne dopiero w perspektywie roku.

Warto jednak zwracać na tę kwestię uwagę, bo dzięki takiej uwadze możemy zapewnić sobie miły prezent np. w wysokości ok 100 zł na koniec roku. Wydaje się, że nikt nie pogardzi takim finansowym prezentem. Dlatego też wyłączanie sprzętu na noc to bardzo opłacalna sprawa.

Magdalena Wójtowicz