Chcesz oszczędzić na prądzie? Pomaluj ściany na jasny kolor

2014-11-10 08:15:58

Poszukiwanie oszczędności w rachunkach to codzienność w wielu polskich rodzinach. Czasami nie oznaczają one rezygnacji z niektórych dóbr, ale tylko odpowiedniej wiedzy i jej wykorzystania w praktyce.

Wysokie rachunki, między innymi za energię elektryczną, to zmora wielu polskich rodzin. W większości przypadków rozwiązania problemu bywają drastyczne, czyli oznaczają np. rezygnację z niektórych urządzeń RTV lub AGD, przez co zmniejszają komfort naszego życia. Mało kto wie jednak, że istnieje kilka praktycznych porad, które mogą skutecznie wpłynąć na zmniejszenie naszych rachunków, bez rezygnacji z czegokolwiek innego.

Z pewnością nikt nie będzie w stanie zrezygnować z oświetlenia domowych pomieszczeń. Jedynym rozwiązaniem będzie pogorszenie jakości światła, które jednak może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu. Wystarczy jednak zadbać o to, aby ściany i sufit w danym pomieszczeniu, najlepiej takim, w którym przebywamy najczęściej już po zmroku, były pomalowane na jasne kolory. Dzięki temu zmniejszymy ilość żarówek i ich mocy, koniecznych do dostatecznego oświetlenia pokoju. Kolejna kwestia to stosowanie odpowiednich żarówek, najlepiej świetlówek kompaktowych, które w skali roku mogą zapewnić oszczędność na poziomie 25 zł (dla jednej żarówki o mocy 100W). Również dbanie o czystość opraw oświetleniowych i ich regularne czyszczenie powinny utrzymać poziom oświetlenie na optymalnym poziomie.

Innym, bardzo prostym i skutecznym działaniem jest odłączanie od źródła prądu wszelkich ładowarek i zasilaczy, w momencie, kiedy z nich nie korzystamy. Regularne wyłączenie ładowarki od telefonu komórkowego może przynieść oszczędność nawet 20 zł w przeciągu roku. Wyłączanie wszelkich tego typu urządzeń tylko zwiększy te oszczędności.

Innym źródłem niepotrzebnego pobierania energii są wszelkie urządzenia pozostawione w trybie czuwania. Dioda od telewizora, czy komputer podłączony do prądu, mimo iż z niego nie korzystamy, to kolejny spory wydatek, który w skali roku może nas kosztować około 30 zł.

Zastosowanie się do tych najprostszych wskazówek z pewnością da większy efekt, niż całkowita rezygnacja z telewizora, sprzętu audio, czy urządzeń AGD, a to sprawia, że komfort zostanie ten sam, a w naszym portfelu pozostanie więcej pieniędzy.

Magdalena Wójtowicz