Pożyczki pozabankowe: poradnik dla laików

2014-08-08 12:45:26

Pożyczki pozabankowe to sposób na szybką gotówkę. Czy aby jednak ekspresowe chwilówki się opłacają?.. Niestety, w większości przypadków - nie.

Jeśli potrzebna jest nam szybka gotówka, to mamy do wyboru albo bank, albo firmy pożyczkowe. Pierwsza opcja nie jest jednak zawsze najlepsza. Powód? Banki mają tendencję do stawiania swoim klientom dużych wymagań. Dodatkowo procedury przyznawania kredytów trwają całkiem długo. W efekcie szybka gotówka przestaje być tak szybka, jak byśmy chcieli.

W przypadku pożyczek pozabankowych mamy do znacznie większą pewność otrzymania pieniędzy szybko i z minimalnymi formalnościami. To właśnie jest główna przewaga tej formy kredytowania. Pożyczki tego typu są szybkie i nierzadko możemy je otrzymać w ciągu kilkunastu minut. Osoby, które jeszcze nie zaciągały nigdy pożyczek w firmach pożyczkowych winny wiedzieć kilka podstawowych rzeczy tak, aby mogły w pełni korzystać z ich możliwości, ale także być świadomym ich ograniczeń.

Po stronie zalet pożyczek jest na pewno wcześniej wspomniana uproszczona procedura ich przyznawania. Możemy takie pożyczki uzyskać szybko i - co bardzo ważne - przy mniejszych wymaganiach formalnych niż w banku. Firmy pożyczkowe nierzadko reklamują swoje pożyczki jako takie, które można dostać bez sprawdzania informacji w BIK. Oczywiście nie wszystkie firmy tak postępują, ale jest to dość rozpowszechnione działanie. Mniejsze wymogi formalne to brak konieczności przynoszenia zaświadczenia i skrupulatnego badania wypłacalności wnioskodawcy. Dzięki właśnie temu pożyczki przyciągają osoby, których historia kredytowa pozostawia wiele do życzenia. Za ich sprawą osoby, które nigdzie indziej nie mogły liczyć na pomoc finansową, wreszcie mogą ją uzyskać. Ważne w pożyczkach pozabankowych jest to, że można je uzyskać w oddziale firmy lub szybko przez Internet.

Wśród wad i trudności związanych z ekspresowymi pożyczkami pozabankowymi są oczywiście koszty. W porównaniu do tradycyjnego kredytu gotówkowego taka pożyczka jest o wiele droższa. Nie chodzi tu nawet o oprocentowanie, które ogranicza ustawa antylichwiarska. Koszty pożyczek rosną gwałtownie ze względu na ubezpieczenia i koszty dodatkowe. Może to oznaczać, że pożyczenie np. 2000 zł będzie nas sowicie kosztować.

Reasumując, pożyczki pozabankowe to niewątpliwie praktyczne i efektywne instrumenty finansowe. Ich przewaga to elastyczność i przychylność wobec klienta. Wadą na pewno są zaś dość wysokie koszty pożyczenia pieniędzy, sięgające nawet dwukrotności tego, co pożyczyliśmy.

Ilona Maciejuk