Podstawowe błędy popełniane przez pożyczkobiorców

2014-08-07 10:34:58

Pożyczkobiorcy popełniają wiele błędów. Jakie z nich są najczęstsze?

Stale rośnie w Polsce liczba pożyczkobiorców, którzy decydują się na chwilówki pozabankowe. Pożyczki tego typu są reklamowane jako bardzo atrakcyjne produkty, to jednak wcale nie oznacza, że wolno nam być nieostrożnymi. To właśnie z braku należytej ostrożności popełniamy najczęściej błędy.

Pierwszym błędem popełnianym przez pożyczkobiorców jest brak dokładnego rekonesansu w kwestiach szczegółów oferty. Zwykle klient skupia się na informacjach zawartych w reklamie. Tam zaś znajdują się dane dotyczące tego, jak łatwo jest uzyskać pożyczkę. Takie kwestie są ważne zwłaszcza dla osób potrzebujących gotówki szybko, niemniej jednak nie są one tak ważne, jak sam koszt pożyczki. To oczywiście wiąże się bezpośrednio z kwestią dokładnego czytania umów, zanim je podpiszemy.

Kolejny błąd, który popełniamy, to identyfikowanie kosztu pożyczki pozabankowej z oprocentowaniem. Niezorientowany w tej materii konsument nie zdaje sobie sprawy, że takie oprocentowanie nie może przekraczać wysokości określonej ustawą antylichwiarską. Limit ten nie jest wysoki i wynosi obecnie około 16 proc. Gdyby oprocentowanie pożyczki było tak niskie, byłoby świetnie, a ludzie przestaliby korzystać z kredytów bankowych. W praktyce jednak oprocentowanie to nie wszystko. Najważniejsze są koszty dodatkowe, takie jak opłaty, ubezpieczenia od pożyczki, prowizje i wszelkiej maści marże. Dopiero po zliczeniu ich wszystkich możemy dokładnie stwierdzić, ile będzie nas kosztować pożyczenie np. 1000 zł w firmie pożyczkowej.

Pożyczkobiorcy popełniają też taki błąd, że próbują spłacać jedną pożyczkę drugą pożyczką – i to o wyższym koszcie. Jest to najprostszy sposób, aby wpaść w spiralę zadłużenia.

Błędy, które popełniają pożyczkobiorcy, jak widać, dotyczą braku dokładnej analizy warunków spłaty pożyczek, które zaciągają. Zamiast przeanalizować szczegółowo to, czy stać nas na taką pożyczkę, podejmujemy często impulsywne decyzje, które prowadzą do niewesołych skutków. Pożyczki pozabankowe to świetny produkt finansowy dla tych, którzy wiedzą, jak się nimi posługiwać. Jeśli jesteśmy w pełni świadomi tego, na jakie koszty się narażamy, to nie ma problemu i nie będzie niemiłego zaskoczenia. Krótko mówiąc, zanim weźmiemy pożyczkę, dokładnie się jej przyjrzymy i zapoznajmy się ze szczegółami umowy.

Ilona Maciejuk