Szukasz pożyczki bez zaświadczeń? Wybierz społecznościową

2014-08-20 17:32:38

Wielu z nas poszukuje pożyczki bez zaświadczeń o zarobkach, a nawet dodatkowo bez sprawdzania historii kredytowej w BIK-u. Najwyższy czas pomyśleć w takim razie o pożyczce społecznościowej.

Wielu konsumentów nie może pochwalić się dobrą historią kredytową. Niestety, często mamy za sobą mniejsze lub większe trudności ze spłatą pożyczek i kredytów. W takiej sytuacji jednak banki patrzą na nas niechętnie i istnieje niskie prawdopodobieństwo, że uda nam się zdobyć pieniądze w ten sposób. To samo dotyczy osób, które może i mają dobrą historię kredytową, ale nie mają stałych dochodów i nie posiadają odpowiednich umów. Jeśli takie osoby chciałyby pożyczyć pieniądze, to pozostaje im tylko wnioskowanie do firmy pożyczkowej lub skorzystanie z portalu z pożyczkami społecznościowymi.

Chwilówki są drogie

Pierwsza opcja jest zwykle rozpatrywana domyślnie. Wydaje nam się, że możemy udać się jedynie do firmy pożyczkowej. Oczywiście czekają tam na nas niskie wymagania (vide brak zaświadczeń), ale też czekają wysokie koszty. Wystarczy dobrze przyjrzeć się dodatkowym opłatom i oprocentowaniu a zobaczymy, że takie pożyczki nie są wcale tanie. W tej sytuacji nie zawsze będzie to więc opłacalne rozwiązanie.

Pożyczki społecznościowe tańsze niż w banku?

W tym miejscu pojawia się opcja skorzystania z pożyczek społecznościowych. Jest to stosunkowo nowy sposób pożyczania pieniędzy, który na polskim rynku istnieje od kilku lat. Pożyczanie społecznościowe odbywa się za pomocą specjalnych platform pożyczkowych. Wszystko odbywa się w Internecie. Wystarczy wejść na odpowiednią stronę www i założyć sobie konto. Musimy oczywiście wypełnić pełen formularz ze wszystkimi detalami. Nie musimy jednak wcale przedstawiać żadnych zaświadczeń.

Sprawdź też: Pożyczki społecznościowe - przyszłość rynku kredytowego czy niewypał?

Jak wystawić aukcję?

Jeśli już mamy założone konto, to możemy zacząć pożyczać. Wystawiamy tzw. zapytanie o pożyczkę, w którym określamy, jaka kwota nas interesuje i jaki procent jesteśmy gotowi zapłacić. Teraz pozostaje nam tylko czekać na zgłoszenia pożyczkodawców, którzy będą chętni nam pomóc. Może być to jedna osoba, a może być to kilka osób, które pożyczą nam całość. Największym plusem pożyczek społecznościowych jest to, że warunki ustalamy w kontakcie z pożyczkodawcą. Jeśli są one zbyt wygórowane, to nie musimy na nie przystawać. Taki bezpośredni kontakt daje nam w praktyce znacznie większe możliwości negocjacyjne.

Co z bezpieczeństwem?

Pożyczki tego typu są w pełni bezpieczne. Każdemu użytkownikowi przypisywana jest ocena w zależności od jego solidności. Dzięki temu ograniczona jest możliwość oszustwa. Ogólnie bezpieczeństwo to priorytet twórców takich platform. Można dzięki temu wyszukać okazje, które w wielu przypadkach okażą się lepsze niż pożyczki w firmach pożyczkowych czy w bankach.

Renata Grochowska