Jak odróżnić uczciwą firmę pożyczkową od parabanku?

2014-08-20 12:46:34

Wiedza o tym, jak odróżnić parabank od firmy pożyczkowej, w obecnych czasach powinna być wiedzą podstawową. Pozwoli to świadomie dokonywać wyboru pożyczkodawców, unikając firm nieuczciwych.

Coraz częściej korzystamy z pożyczek pozabankowych. Są to produkty atrakcyjne i oferowane na świetnych warunkach, jeśli chodzi o wymagania formalne stawiane pożyczkobiorcom. Jednocześnie jednak rynek pożyczek pozabankowych nie jest kontrolowany przez KNF. To oznacza, że ta instytucja nie gwarantuje nam, iż określone produkty i rozwiązania są bezpieczne. Jest to sprawa, którą wielu z nas rozumie. Jak jednak w obliczu tych faktów, odróżnić taką firmę pożyczkową, której można zaufać od takiej, z której ofert lepiej nie korzystać?

Okazuje się, że jest to możliwe. W pierwszym rzędzie konsument powinien dokładnie obejrzeć ofertę produktową danej firmy pożyczkowej. Trzeba wejść na jej stronę internetową i przeczytać wszystkie informacje o interesującej nas pożyczce. Jeśli mamy jakieś wątpliwości co do określonych zapisów, to należy skontaktować się z prawnikiem lub innym specjalistą od kredytów. Dzięki takiej pomocy nie podpiszemy umowy, której nie rozumiemy, a w której mogą czaić się jakieś dodatkowe koszty. Kontakt z ekspertem rozwieje na pewno nasze wątpliwości co do jakości firmy pożyczkowej. Oprócz tego warto jest po prostu sprawdzić, jaki status na rynku ma dana firma. Jeśli jest to firma mała i nieznana, to może się okazać, że nie będzie w stanie zaoferować nam najwyższej jakości. Firmy duże takie jak Vivus czy Provident mają wyższe standardy jakości obsługi klienta. Z racji swojej wielkości muszą też dokładniej przestrzegać kwestii bezpieczeństwa.

A co, jeśli nie mamy jak pójść do specjalisty i trzeba nam samemu podjąć decyzję o tym, czy wziąć pożyczkę w danej firmie? W takiej sytuacji najlepiej zdać się na zdrowy rozsądek. Zasada jest jedna – nie korzystamy z ofert, których nie rozumiemy. Jeśli wybieramy pożyczkę na własną rękę, warto jest posłużyć się też sprawdzoną wiedzą z Internetu. Mamy tu na myśli porady fachowych portali finansowych, takich jak choćby Comperia.pl. W tego typu serwisach najdziemy informacje o tym, na co zwracać uwagę i jak wyliczać rzeczywiste koszty pożyczek. Jeśli będziemy tak postępować, to na pewno uda nam się wybrać odpowiedniego partnera pożyczkowego.

Marzena Kazbieruk