Brak stałego dochodu nie przeszkodzi w uzyskaniu pozabankowej pożyczki

2014-08-22 15:46:37

W bankach trudno o pożyczenie pieniędzy osobom nieposiadającym stałej pracy. Brak stałego dochodu nie stanowi jednak przeszkody w uzyskaniu pożyczki w firmach pozabankowych.

Czy osoba, która pracuje dorywczo, może starać się o pożyczkę na oświadczenie? Owszem, może – ale z pewnością nie w bankach, bowiem nawet oświadczenie jest w bankach weryfikowane. Banki raczej nie idą na taki układ, ponieważ jest to dla nich zbyt duże ryzyko. Firmy pozabankowe nie mają takich problemów. W tych instytucjach brak stałego dochodu nie stanowi żadnej przeszkody w udzieleniu pożyczki. Istnieją nawet firmy, które nie tylko udzielą takiemu klientowi pożyczki, ale jeszcze dowiozą pieniądze do jego domu. Oczywiście, w takich firmach za wszystko się płaci – za dowóz gotówki również.

Sprawdź też: Pożyczki społecznościowe dostępne nawet dla bezrobotnych

W przypadku starania się o kredyt w banku zatrudnienie musi być potwierdzone przynajmniej umową o dzieło albo umową-zleceniem. Najlepiej, jeżeli wnioskodawca pracuje na tego rodzaju umowie co najmniej od 12 miesięcy, wówczas bank mniej ryzykuje. Zatrudnieni na umowach-zleceniach czy o dzieło nie mogą raczej liczyć na wysokie kwoty kredytów. Inaczej wygląda sprawa w firmach pozabankowych, traktowanych przez klientów często na równi z bankami.

Dla niektórych firmy pozabankowe są po prostu trochę innymi bankami. Te pierwsze jednak pozostają poza kontrolą Komisji Nadzoru Finansowego, więc praktycznie mogą robić to, co im się żywnie podoba. Windują ceny swoich usług pożyczkowych do granic możliwości. W przypadku większości takich firm niemal każdy starający się o pożyczenie pieniędzy je dostanie, nawet jeżeli nie ma stałego dochodu czy też w ogóle nie pracuje. Szybkość w podejmowaniu decyzji o pożyczce oraz brak formalności w jej udzieleniu stanowi zaletę pozabankowych firm pożyczkowych. Wadą są jednak koszty, na które wpływa nie tyle wysokie oprocentowanie, ile liczba przeróżnych opłat, prowizji i ubezpieczenia. Wszystko to sprawia, że pożyczka w firmie pozabankowej może okazać się nieopłacalna.

Sprawdź też: Pożyczka na oświadczenie - czy można skłamać o zatrudnieniu?

Na polskim rynku finansowym jest wiele ofert kredytów i pożyczek oferowanych nie tylko przez banki, firmy pozabankowe i SKOK-i, ale również przez prywatnych inwestorów. Można się o nie starać m.in. w Internecie. Są to tak zwane pożyczki społecznościowe. Na specjalnych portalach internetowych można negocjować warunki pożyczenia określonej sumy pieniędzy. Jeżeli potencjalny pożyczkodawca i pożyczkobiorca porozumieją się, podpisują umowę. Pożyczki społecznościowe mają przed sobą przyszłość, co zresztą widać po coraz większym zainteresowaniu tą formą pożyczania pieniędzy.

Emilia Kasińska