Pożyczki od ręki i bez BIK. Co warto o nich wiedzieć?

2014-08-22 15:02:33

Czy pożyczki od ręki i bez BIK są jeszcze możliwe do uzyskania? Gdzie można się o nie starać i na jakich warunkach są dostępne? Sprawdź, co jeszcze warto o nich wiedzieć.

Szybkie pożyczki, czyli pożyczki od ręki i najlepiej bez sprawdzania w Biurze Informacji Kredytowej, zawsze znajdują się w kręgu zainteresowania klientów banków oraz firm pozabankowych. Najczęściej chodzi jednak niewielkie kwoty. Takie pożyczanie pieniędzy najczęściej nie interesuje banków, dla których to żaden biznes. Banki mają swoje zasady udzielania kredytów, a konkretnie starający się o jakikolwiek kredyt powinien być dla banku wiarygodnym klientem, tzn. mieć odpowiednią zdolność kredytową oraz pozytywną historię kredytową w BIK-u. Jeżeli klient nie spełnia tych dwóch warunków, nie ma co się starać o kredyt bankowy – nawet ten najmniejszy. Czy oznacza to, że takich kredytów i pożyczek nie ma na rynku kredytowym? Nic bardziej mylnego. Szybkie pożyczki od ręki są udzielane bez żadnych problemów przez pozabankowe firmy pożyczkowe. Mało tego – firmy pozabankowe zwykle nie sprawdzają historii kredytowej w BIK-u. Nie sprawdzają jednak nie dlatego, że taka jest ich dobra wola, ale dlatego że by z bazy korzystać, muszą mieć podpisaną stosowną umowę z Biurem Informacji Kredytowej.

W prywatnych firmach pożyczkowych można stosunkowo łatwo dostać gotówkę, ale należy liczyć się z faktem, że nie będzie to pożyczka tania. Astronomiczne odsetki, wygórowane prowizje i opłaty sprawiają, że taka pilna pożyczka od ręki często kosztuje nawet kilkaset i więcej procent. Bywa więc tak, że zamiast rozwiązać swoje problemy finansowe przez pożyczenie pieniędzy w firmach pozabankowych, tylko je spiętrzamy.

Niestety, są sytuacje, kiedy szybkie pieniądze są bardzo potrzebne. Kiedy nie ma innego wyjścia, to nie banki, ale prywatni inwestorzy służą taką „pomocą” i wykorzystują sytuację klientów do rozwijania własnych interesów. Windują ceny pożyczek i pożyczają pieniądze na bardzo niekorzystnych warunkach dla pożyczkobiorców. Decyzja o pożyczce w prywatnej firmie pożyczkowej jest bardzo poważna, zatem trzeba dokładnie przeanalizować wszystkie za i przeciw.

Firmy pozabankowe kuszą swoich klientów hasłami typu: pożyczka bez BIK, pożyczka od ręki czy pożyczka bez zbędnych formalności, a nawet z dowozem pieniędzy do domu. Pod tym względem pożyczki są atrakcyjne dla konsumenta, nie są jednak takie, jeżeli chodzi o koszty oraz wysokość takich pożyczek. Zaletą pożyczek w firmach pozabankowych jest szybkość uzyskania gotówki, a nawet jej dowóz. Pożyczkobiorca nie traci wówczas czasu, podczas gdy w bankach z pewnością przez pewien okres czekałby na to, aż zostanie dokładnie sprawdzony.

Czy warto po sięgać po takie pożyczki, mając w perspektywie astronomiczne koszty?Nie tylko oprocentowanie jest tu ważne, ważne są również dodatkowe koszty, takie jak opłaty wstępne, administracyjne, prowizje, ubezpieczenia itd. Decyzja należy oczywiście do osób potrzebujących szybkiej gotówki.

Emilia Kasińska