Ile kosztują pożyczki w Providencie?

2014-09-03 12:30:53

Pożyczki w firmach pozabankowych cieszą się coraz większym zainteresowaniem mimo wysokich kosztów oraz nie najlepszych warunków spłaty. A ile kosztują pożyczki u lidera pozabankowego rynku pożyczek - w Providencie?

Aby otrzymać kredyt w banku, należy mieć przede wszystkim odpowiednią zdolność kredytową oraz nienaganną historię spłat dotychczasowych zobowiązań finansowych w BIK-u. Jeżeli starający się o pożyczkę w banku nie jest dla instytucji wiarygodny, nie ma co liczyć na wsparcie. Prywatne firmy pożyczkowe są mniej wymagające i najczęściej nieco przychylniej niż banki patrzą na historię kredytową wnioskodawcy. W większości firm pozabankowych wystarczy złożenie wniosku oraz przedłożenie dowodu osobistego potwierdzającego tożsamość klienta. Bardzo rzadko wymaga się zaświadczeń o zarobkach. Na rynku prywatnych instytucji pożyczkowych toczy się ostra rywalizacja o klienta, co sprawia, że wymagania formalne stawiane klientom są coraz niższe, a procedury udzielania finansowania coraz prostsze. W firmach pozabankowych pieniądze można dostać już w 15 minut. W wielu przypadkach, w celu ułatwienia całego procesu środki zostaną dowiezione do domu pożyczkobiorcy.

Wspomnianą usługę dostarczenia pieniędzy do domu klienta oferuje m.in. Provident. Pracownik firmy w razie potrzeby dojeżdża do miejsca, w którym przebywa klient, podpisuje z nim umowę i od razu wypłaca gotówkę. Co więcej, istnieje również możliwość wpłacania rat zobowiązania w podobny sposób – za pośrednictwem pracownika Providenta odwiedzającego pożyczkobiorcę. Takie udogodnienia odnośnie do zawarcia umowy oraz spłaty swojego zadłużenia szczególnie odpowiadają ludziom starszym. Problem polega na tym, że za taką usługę trzeba zapłacić i to niemało. Opłatę za obsługę domowa pobiera nie tylko Provident – podobnie postępuje większość prywatnych firm pożyczkowych, które taką usługę oferują. Jaki zatem jest koszt pożyczki w Providencie? Wszystko zależy od kwoty zobowiązania, okresu spłaty oraz sposobu korzystania z usług wierzyciela – za pomocą przelewów bądź poprzez obsługę domową.

W przypadku zobowiązania w wysokości 1 tys. zł z 30-tygodniowym okresem spłaty tygodniowa rata wpłacana przelewem wyniesie prawie 43 zł, a z obsługą domową niewiele ponad 57 zł. Z kolei RRSO w pierwszej wersji (wypłata za pomocą przelewu na konto) wyniesie 123,80 proc. a w drugiej (obsługa domowa) już 138,30 proc. Całkowity koszt zobowiązania to odpowiednio 280 zł oraz 710 zł. Przywołane porównanie pokazuje, że niekoniecznie opłaca się korzystać z obsługi domowej. Warto dodać, że przy spłacie tej samej kwoty w najdłuższym okresie, 60 tygodni, całkowity koszt pożyczki wyniesie niecałe 399 zł w przypadku regulowania rat przelewem natomiast z usługą domową prawie 964 zł. Przed ustaleniem warunków pożyczki, należy się zatem dobrze zastanowić, rozważając wszystkie „za” i „przeciw”.

Ilona Maciejuk