Alfa Star zbankrutowało. W odzyskaniu pieniędzy może pomóc chargeback

2015-08-31 12:44:00

Po bankructwie biura podróży Alfa Star klientom, którzy zapłacili już za wczasy a na nie jednak nie pojadą, może pomóc procedura chargeback. Chargeback to takie fiku-miku operacji dokonanej kartą (to ważne - TYLKO kartą! Czyli gdy zapłaciliśmy za wczasy nie przelewem albo gotówką, ale wyłącznie kartą debetową lub kredytową, także w Internecie) polegające na zwrocie przez bank pieniędzy jeśli opłacona usługa (czyli w tym przypadku wczasy) nie została wykonana. W skrócie - bank oddaje pieniądze, i to jego problemem jest żeby odzyskać je od touroperatora ;)
 

Jak zainicjować procedurę chargeback?
 

1. Po pierwsze - złóż reklamację we właściwym Urzędzie Marszałkowskim. To on jest w pierwszej kolejności odpowiedzialny za wypłatę odszkodowań. Dopiero jeśli dostaniesz z Urzędu odmowną odpowiedź (albo niepełny zwrot) - możesz uruchomić maszynerię chargebacku. Do banku powinieneś zwrócić się maksymalnie 50 dni po uzyskaniu odpowiedzi z Urzędu.
 

2. Złóż w banku reklamację - opisz w niej szczegóły niezrealizowanej usługi, przedstaw dowody kontaktu z biurem podróży (że próbowałeś od niego odzyskać pieniądze) oraz oczywiście z Urzędu Marszałkowskiego. 

Mikołaj Fidziński