Pierwsza pożyczka za darmo? Gdzie tkwi haczyk?

2014-08-07 12:36:19

Wiele firm pożyczkowych oferuje pierwszą pożyczkę za darmo. Czy należy się takich ofert obawiać?

Wszystkim firmom pożyczkowym zależy na pozyskaniu jak największej ilości nowych klientów. W tym celu starają się proponować jak najbardziej interesujące i atrakcyjne cenowo pożyczki. To właśnie sprawia, że można w ich ofertach spotkać nawet takie opcje jak pierwsze pożyczki, które udzielane są za darmo. Wielu z nas zastanawia się, czy taki rodzaj oferty jest godny zaufania, zastanawiając się, gdzie tkwi haczyk.

Wbrew pozorom pierwsza pożyczka za darmo to nie próba oszukania pożyczkobiorcy. Wręcz przeciwnie, firma pożyczkowa rzeczywiście gotowa jest dostarczyć nam pieniądze za darmo. Trzeba w tym miejscu pamiętać o jednym warunku: spłacie terminowej. Jeśli weźmiemy np. pożyczkę gotówkową po raz pierwszy w danej firmie pożyczkowej z okresem spłaty o długości 30 dni, to możemy naprawdę liczyć na to, że nie poniesiemy kosztów. Ważne jednak jest to, abyśmy spłacili cały dług w ciągu tego okresu. Jeśli dojdzie do jakiegoś przedłużenia, to firma pożyczkowa przedstawi nam możliwość przedłużenia okresu spłaty. W tym przypadku jednak będzie to wiązać się z dodatkowymi kosztami. W zależności od tego, jak długo będziemy chcieć przedłużyć czas ostatecznego uregulowania długu, tyle będziemy musieli dodatkowo zapłacić. W efekcie pożyczka przestanie być darmowa.

Skoro wiemy już, w jaki sposób działają takie pożyczki darmowe, a ponadto wiemy, że są to realne oferty, to możemy przejść do kwestii tego, jaką korzyść z takich ofert czerpie firma pożyczkowa. To właśnie tu możemy znaleźć haczyk, którego tak szukamy. Otóż firma pożyczkowa, oferując nam pierwszą pożyczkę za darmo, liczy na to, iż zdecydujemy się na korzystanie z kolejnych pożyczek u niej. Możemy to zachowanie potraktować jako chwyt marketingowy. Podobne działanie stosują banki, które oferują np. prowadzenie rachunku za darmo, a liczą na to, że zarobią na kliencie na innych produktach.

Reasumując, darmowa pożyczka to coś zupełnie realnego. Trzeba jednak pamiętać, że w takiej sytuacji kluczowa jest ostrożność z naszej strony. Po pierwsze, należy dokładnie przeczytać i zrozumieć wszystkie podesłane nam umowy. Po drugie, należy wiedzieć, kiedy wszystko zapłacić tak, aby nie narazić się na dodatkowe koszty. Po trzecie zaś, trzeba świadomie zdecydować, czy chcemy dalej korzystać z pożyczek danej firmy, czy ten jeden raz nam zupełnie wystarczy.

Ekspert Comperia.pl