Fundusz inwestycyjny to nie lokata

2014-08-14 15:20:19

Zarówno fundusze inwestycyjne, jak i lokaty służą do pomnażania zgromadzonych pieniędzy. Metody te zupełnie się różnią i nie można ich mylić.

Pierwszą rzeczą, o którą pyta początkujący inwestor, jest stopa zwrotu. Po kryzysach w minionych latach lokata jest w stanie wypracować około 3-4 proc. rocznie. Oczywiście należy od tego odliczyć podatek. Dobry fundusz inwestycyjny zarabia nawet 10 proc. w skali roku, co wynika z kompletnie odmiennego systemu obracania pieniądzem. Przy założeniu lokaty to bank wypłaca dodatkowe procenty za to, że umieszczono pieniądze na określonym koncie. W pewien sposób dzieli się zyskami za obrót gotówką. Fundusze inwestycyjne są natomiast firmami, które zarabiają, jeśli osiągną zysk podczas obrotu akcjami czy obligacjami. Transakcje są oczywiście dokonywane za kapitał zgromadzony na funduszu, który został wpłacony przez wszystkich inwestorów. Im więcej zarabia inwestor, tym więcej zarabia firma.

Koszty

Założenie lokaty jest darmowe, ewentualne opłaty można ponieść tylko w przypadku przedterminowego jej zerwania. Trochę inaczej trzeba się rozliczać przy funduszach inwestycyjnych. Poza kilkuprocentowym zyskiem normą są opłaty manipulacyjne. Trzeba zapłacić za dołączenie, wyjęcie gotówki, zakończenie współpracy. Oba rozwiązania wymagają uważnej analizy, czy wpłacone pieniądze nie będą potrzebne do innych celów, z tym, że w lokacie stracić można z reguły tylko odsetki, przy funduszu zaś kapitał początkowy.

Dostęp do pieniędzy

W przypadku lokat dostęp do gotówki jest w niemal natychmiastowy, w przypadku funduszy wypłata środków finansowych na nim zgromadzonych może potrwać nawet miesiąc. Trzeba się przy tym liczyć z poniesieniem kosztów, o których wspomniano wyżej. Fundusze są również mniej przyjazne odnośnie do minimalnej kwoty, którą można wpłacić. Na atrakcyjnie oprocentowane lokaty mogą z kolei liczyć głównie ci klienci, którzy posiadają wysoki kapitał do zdeponowania. Fundusz zarabia dla każdego proporcjonalnie tyle samo, bez względu na to, czy wpłacony jest milion czy tylko 500 zł.

Mówiąc o funduszach, trzeba być jednak świadomym ryzyka. Lokaty pracują na praktycznie pewny zysk. Jeśli bank nie upadnie, można uzyskać gwarancję wypłaty zgromadzonych pieniędzy razem z należnymi odsetkami z BFG. W przypadku funduszy nikt nie da pewności, czy, ile i w jakim czasie zarobi inwestor. Równie dobrze można na tym biznesie stracić. Większy zysk, większe ryzyko. Ponadto zawsze trzeba pamiętać o podatkach i opłatach manipulacyjnych.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam