Pamiętaj o dywersyfikacji ryzyka inwestycyjnego

2014-08-13 14:37:43

Wszystko wskazuje na to, że na rynki inwestycyjne wraca koniunktura, ale nie należy zapominać o dywersyfikacji ryzyka inwestycyjnego.

Dywersyfikacja ryzyka inwestycyjnego polega na zróżnicowaniu prowadzenia działalności inwestycyjnej i ma na celu zmniejszenie możliwości poniesienia strat w tym zakresie. Zmniejszenie ryzyka powinno być jednym z ważniejszych działań inwestorów. Często jednak zapominają oni o tym, lokując wszystkie pieniądze albo ich większość w akcje jednej spółki. Czasami jest to dla nich opłacalne, ale może się zdarzyć, że stracą to, co zainwestowali. Dlatego tak ważna jest dywersyfikacja, czyli inaczej mówiąc, rozproszenie ryzyka.

Inwestowanie w rynek funduszy inwestycyjnych nie wymaga dużych zasobów finansowych, jednak najlepiej wybierać takie fundusze, które pozwolą uzyskać określony zysk przy minimalnych stratach. Aby zmniejszyć ryzyko utraty pieniędzy, najlepiej zainwestować je nie tylko w  fundusz akcji, ale też w fundusz zrównoważony, stabilnego wzrostu oraz fundusz pieniężny. Jeżeli inwestor straci na jednym funduszu, to istnieje szansa, że będzie mógł odrobić stratę na drugim. Warto rozważyć inwestycję w fundusze parasolowe, które wzajemnie chronią się przed podatkiem od zysku. Zmniejszenie ryzyka jest bardzo ważnym elementem w inwestycjach, jednak jak się okazuje, nie wszyscy inwestorzy są tak ostrożni.

Wielu inwestorów woli agresywne fundusze akcji. W takich przypadkach warto inwestować w akcje kilku spółek, a nie jednej, gdyż może to uchronić firmę przed większą stratą. Fundusze agresywnego wzrostu są najbardziej agresywnymi i ryzykownymi z funduszy akcji. Inwestorom takich funduszy dywersyfikacja nie jest do potrzebna, ponieważ zależy im na dużym zysku, a to wiąże się z większym ryzykiem. Na taki sposób inwestowania mogą sobie pozwolić firmy posiadające duży kapitał, który w razie utraty zainwestowanych pieniędzy pozwoli na utrzymanie firmy na dotychczasowym poziomie.

Przed każdą inwestycją w rynek finansowy potrzebna jest wiedza o tym rynku. Warto wtedy skorzystać z możliwości spotkania z doradcami finansowymi albo inwestycyjnymi. Potrzebną wiedzę można również zdobyć, biorąc udział w kursach i szkoleniach prowadzonych przez biura maklerskie.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam