Co wpływa na wysokość raty kredytu samochodowego?

2014-08-19 15:47:39

Samochody rzadko kupujemy za gotówkę, częściej za kredyty gotówkowe, samochodowe, a także pożyczki hipoteczne. Dla kredytobiorcy najważniejszy jest koszt takiego przedsięwzięcia. Co wpływa na wysokość rat kredytu samochodowego?

Na wysokość raty kredytu samochodowego wpływa wiele elementów, dlatego należy dokładnie analizować oferty, wyliczać wysokość raty przy pomocy kalkulatorów kredytów samochodowych i porównywać je w wielu bankach. Należy również korzystać z rankingów kredytów samochodowych, które pomogą w wyborze najlepszych rozwiązań. Każdy ze starających się o kredyt samochodowy chciałby mieć jak najtańszy kredyt i na jak najkorzystniejszych warunkach. Nie zawsze uda się znaleźć taki kredyt, a ponadto każdy kredyt, w tym kredyt samochodowy, należy dopasować do potrzeb klienta oraz jego sytuacji finansowej. Często są to sytuacje indywidualne. Najlepiej poprosić o pomoc doradcę finansowego, który posiada cały wachlarz ofert i z pewnością zaproponuje kilka wariantów do wyboru. Wiele zależy również od kwoty kredytu i okresu spłaty. Bardzo ważne są też rzeczywiste koszty kredytu: nie samo oprocentowanie, ale również dodatkowe koszty, typu opłata wstępna, prowizja czy ubezpieczenie.

Comperia.pl postanowiła sprawdzić, jakie banki w chwili obecnej mają najkorzystniejsze oferty dla kwoty kredytu 60 tys. zł przy 5-letnim okresie spłaty. Zakładamy, że klient chce zakupić nowy samochód, nie posiadając wkładu własnego.

Jak się okazało, najlepiej we wrześniu udać się do Volkswagen Banku, który stosuje oprocentowanie nominalne w wysokości 3,99 proc. Rata kredytu wyniesie więc 1 159,96 zł. Minusem oferty jest dość spora prowizja (5 proc.), co i tak nie zmienia faktu, że ta oferta będzie aktualnie najbardziej intratna. Niestety, kredyt na przytoczonych warunkach dostępny jest jedynie dla osób zamierzających zakupić auto marki Skoda.

Miejsce drugie w naszym zestawieniu zajął mBank i jego dwie różne oferty kredytów samochodowych: standardowa z ubezpieczeniem oraz internetowa z ubezpieczeniem. Oprocentowanie nominalne kształtuje się w pierwszej opcji na poziomie 5,29 proc., a w drugiej: 6,47 proc. Raty wyniosą odpowiednio: 1 176 zł i 1 192 zł. W pierwszym przypadku bank pobiera prowizję w wysokości 3 proc., a w drugim: 1,5 proc.

Nie należy zapominać, że coraz więcej osób zaczyna korzystać z leasingu, bowiem jest to korzystna forma wejścia w posiadanie nie tylko nowego auta, ale również używanego. Ci, którym nie zależy na zakupie samochodu, lecz na jego użytkowaniu, bardziej skłaniają się ku leasingowi – także z przyczyn podatkowych.

Marzena Kazbieruk