Czy opłaca się wcześniej spłacić kredyt samochodowy?

2014-08-21 13:49:48

Zainteresowanie kredytami samochodowymi od zawsze jest bardzo duże. Oferty takich kredytów, jak wiadomo, są różne, ale część kredytobiorców nurtuje pytanie, czy opłacalne jest spłacenie kredytu samochodowego wcześniej?

Kredyty samochodowe, tak jak i inne rodzaje kredytów, jeżeli oczywiście przewiduje to oferta bankowa, można spłacić wcześniej, warto jednak dowiedzieć się, czy jest to opłacalne dla kredytobiorców. Czasami banki niezbyt przychylnie traktują wcześniejszą spłatę długu i za taką operację finansową mogą pobrać wysokie prowizje. Dlatego na etapie poszukiwań najkorzystniejszych ofert kredytowych (również kredytów samochodowych) należy sprawdzić, czy banki pobierają dodatkową opłatę za możliwość wcześniejszego rozliczenia się z wierzycielem oraz ile ona wynosi. Może się okazać, że wcześniejsza spłata kredyt samochodowego nie będzie opłacała się kredytobiorcy.

Kredyty samochodowe należą do grupy kredytów konsumenckich i jest na nie bardzo duże zapotrzebowanie, dlatego banki, chcąc zachęcić do kupna danego kredytu, mogą zaoferować możliwość wcześniejszej spłaty bez prowizji. Na rynku jest wiele banków, które gdy początkowo nie dają takiej możliwości, później zgadzają się na taką spłatę, warto jednak wiedzieć, że taką decyzję należy skonsultować z bankiem. Działania samodzielne, czyli na przykład spłacanie większych rat, nie są dobrze widziane przez banki.

Chcąc wcześniej zwrócić należność bankowi, najpierw trzeba skonsultować z nim wcześniejszą spłatę kredytu samochodowego, następnie o takim zamiarze klient powinien poinformować wierzyciela pisemnie, najpóźniej trzy dni przed terminem dokonania spłaty. Bank dokonuje zamknięcia kredytu z chwilą wpływu odpowiedniej kwoty na konto banku. 

Po dokonaniu przelewu na konto wierzyciela warto po ok dwóch tygodniach upewnić się, że kredyt rzeczywiście został zamknięty i rozliczony. Pomoże to uniknąć ewentualnych pomyłek w księgowaniu przesłanych przez klienta pieniędzy.

Ekspert Comperia.pl