Pozabankowe pożyczki nie muszą być ryzykowne

2014-09-02 10:42:31

Korzystanie z kredytów i pożyczek to codzienność dla wielu rodzin w naszym kraju, ale też na całym świecie. Z tego względu na rynkach pojawiają się też pozabankowe firmy pożyczkowe, których usługi nie muszą oznaczać kłopotów dla klienta.

Rozwój pozabankowego sektora pożyczek może być zaskakujący, gdyż w ostatnich miesiącach tego typu firmy pojawiają się na naszym rynku wręcz masowo. Świadczy o tym liczba ofert, które znaleźć można w porównywarce finansowej Comperia.pl. Stereotypowe myślenie o tego typu działalności nakazuje wystrzegać się korzystania z usług innych instytucji lub firm finansowych niż banki. Inaczej narazimy się na dodatkowe koszty, ciągłe podwyższanie oprocentowania i brak możliwości pozbycia się długu. W rzeczywistości taką działalność eliminuje ustawa antylichwiarska, która w dużym stopniu stoi na straży praw klientów. To z kolei oznacza, że zarejestrowane firmy pożyczkowe mogą okazać się naprawdę mocną konkurencją dla banków.

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na różnice w procedurach weryfikacji zdolności kredytowej klientów. W przypadku banków musimy nastawić się na konieczność przedstawiania odpowiednich dokumentów i na oczekiwanie na decyzję kredytową. Pozabankowe firmy pożyczkowe całą tę procedurę przeprowadzają w przeciągu kilku minut, a po nich wydają decyzję i przelewają środki na konto wnioskodawcy. Sama procedura jest też zdecydowanie mniej rygorystyczna, co odbija się z kolei na niższych kwotach pożyczek i na wysokim oprocentowaniu, które jednak mieści się w ramach limitów wyznaczonych przez ustawę antylichwiarską.  

Największym zagrożeniem w przypadku korzystania z usług pozabankowych firm pożyczkowych będziemy jednak my sami. Ryzyko wpadnięcia w spiralę zadłużenia i duża łatwość w dostępie do pożyczek sprawia, że możemy dojść do momentu, w którym trudno będzie wybrnąć z sytuacji i spłacić wszystkie długi. Jednak przy odpowiedniej samokontroli, rzetelnym czytaniu umów i realnej ocenie własnych możliwości finansowych pożyczka pozabankowa nie musi oznaczać problemów, a może być dużą pomocą w codziennym życiu.

Renata Grochowska