Krótkoterminowa lokata czy konto oszczędnościowe?

2014-09-02 09:39:40

Lokaty bankowe i konta oszczędnościowe to dwie interesujące propozycje produktów finansowych, które pozwalają pomnożyć nasze oszczędności. Które z rozwiązań jest korzystniejsze?

Wielu klientów posiadających pewną kwotę oszczędności zastanawia się, w jaki sposób je zainwestować, aby nieco zarobić. Najbezpieczniejszymi rozwiązaniami pozostają ciągle produkty bankowe, a wśród nich lokaty i konta oszczędnościowe. Obie propozycje posiadają jednak swoje wady i zalety, dlatego podjęcie decyzji należy poprzeć dokładną analizą.

Lokaty bankowe charakteryzują się stosunkowo wysokim oprocentowaniem, ale też koniecznością zamrożenia posiadanego kapitału na okres wpisany w umowie. To sprawia, że często boimy się deponować nasze oszczędności na dłuższe okresy, gdyż nie wiemy, czy w przyszłości gotówka ta nie będzie nam potrzebna. Perspektywa kilkunastomiesięcznego oczekiwania na odsetki, a następnie ich utrata w przypadku przedwczesnego zerwania umowy z pewnością nie jest kusząca.

Wady takiej nie posiadają konta oszczędnościowe, które w większości przypadków umożliwiają swobodną wypłatę środków. Pieniędzmi zgromadzonymi na takim rachunku możemy dysponować według własnego uznania, co wydaje się być rozwiązaniem idealnym, jednak oczywiście nie wszystko wygląda aż tak zachęcająco. Przede wszystkim musimy liczyć się z faktem, iż większość banków stosuje w przypadku kont oszczędnościowych całą listę warunków i dodatkowych opłat. Darmowe przelewy są ograniczone ilościowo, a często dotyczą tylko przesłania środków na konto w danym banku. Poza tym konieczne może okazać się posiadanie rachunku osobistego w banku, w którym chcemy skorzystać z dobrodziejstw konta oszczędnościowego. Koszty prowadzenia tego pierwszego mogą niwelować korzyści z posiadania drugiego.

Największe znaczenie podczas wyboru jednego z tych dwóch rozwiązań będzie jedna miało oprocentowanie. Zgodnie z tradycją najlepsze warunki pod tym względem powinny oferować lokaty, jedna rzeczywistość nieco się zmienia i z łatwością znajdziemy konto, które zaoferuje nam 4-procentowy zysk, a więc podobnie lub lepiej niż w większości lokat. Niestety takie sytuacje to oferty promocyjne, ograniczone czasowo. Po upływie wskazanego okresu (np. 3 miesięcy) warunki zmieniają się na zdecydowanie mniej atrakcyjne.

Wybierając ofertę lokaty lub konta oszczędnościowe, powinniśmy przede wszystkim przeanalizować własną sytuację, ilość posiadanego kapitału i ewentualne, realne zyski, które otrzymamy po odjęciu podatku i innych, dodatkowych opłat. Ostateczny wynik i możliwość lub jej brak w kwestii zarządzania środkami powinny być decydującym czynnikiem.

Emilia Kasińska