Mądre sposoby na oszczędzanie

2014-10-07 09:33:14

Aby mądrze oszczędzać, trzeba wiedzieć, jak to robić. Dla wszystkich zainteresowanych pomnażaniem nadwyżek finansowych kilka praktycznych rad, które potrafią zmienić stan portfela.

Każdy z nas chciałby mieć grubszy portfel i więcej środków na koncie. Wbrew pozorom nie jest to wcale takie trudne, jakby nam się mogło wydawać. Oczywiście, jeśli nam na tym zależy, nie obędzie się bez poważnych zmian w naszych codziennych nawykach. Inaczej po prostu nie uda nam się efektywnie oszczędzać.

Prostym sposobem na oszczędzanie jest zapisywanie naszych przychodów i wydatków. Wiadomo, że na początku będzie to bardzo irytujące zadanie, ale musimy przewalczyć to uczucie i przejść do działania. Nie ma co dużo myśleć, wystarczy po prostu zapisać, ile na co wydaliśmy. Po miesiącu będziemy mieć dostęp do naszych wydatków. Czarno na białym zobaczymy, na co nam uciekają pieniądze. Może się więc okazać, że wydajemy zbyt dużo na jedzenie lub na słodycze i że takie wydatki zbyt dużo nasz kosztują. To jest pierwszy krok do właściwego oszczędzania.

Jeśli już zlokalizujemy nasze słabe punkty i niepotrzebne wydatki, to możemy przejść do ich wyeliminowania, czyli osiągania wymiernych korzyści. Oczywiście pewnych elementów naszych wydatków nie da się całkowicie wyeliminować. Mamy tu w szczególności na myśli żywność lub wydatki na energię. Możemy jednak je zmniejszyć. Zamiast więc kupować drogie produkty spożywcze, możemy kupować taniej i hurtowo. Liczmy każdą złotówkę, bo w różnych marketach można spotkać naprawdę bardzo różne ceny i wiele oszczędzić, jeśli tylko wiemy, gdzie szukać.

Prostą i efektywną metodą oszczędzania jest także zmniejszenie wydatków na energię. Jeśli nie oglądamy telewizji w ciągu dnia, to lepiej po prostu odłączyć telewizor. To samo dotyczy takich kwestii jak oświetlenie, które nam nie jest do niczego potrzebne. Aby zmniejszyć wydatki, dobrze jest też prać z pełną pralką, a nie tylko z kilkoma ubraniami w środku. Ogólnie zasada jest taka, żeby zacząć się kontrolować w obszarach, które do tej pory lekceważyliśmy.

Jeśli poradzimy sobie ze zmianą nawyków w domu, to mamy otwartą drogę do bardziej sensownego oszczędzania finansowego z wykorzystaniem instrumentów bankowych. Dobrym patentem na początek będzie chociażby natychmiastowe przelewanie nowych środków na konto oszczędnościowe. W ten sposób nie będzie nas kusiło, aby je szybko wydać. Jak widać, drobne zmiany nawyków mogą zdziałać cuda i sprawić, że nasz budżet będzie prezentował się znacznie lepiej.

Magdalena Wójtowicz